Разлика помеѓу преработките на „Лукас Подолски“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 3.872 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
| ntupdate = 15:44, 16 ноември 2012 (UTC)
}}
 
'''Лукас Подолски''' e германски фудбалер кој настапува за aнглискиот клуб [[ФК Арсенал]]. Неговиот бивш клуб е [[FC Köln]] каде што минатата сезона постигна 18 голови. Тој настапува за репрезентацијата на Германија но е роден во Полска. Тој во Арсенал го носи дресот со број 9 и игра на позицијата напаѓач. Тој е роден на [[4 јуни]] [[1987]] година (27 години)
'''Лукас Подолски''' (роден на [[4 јуни]] [[1985]] година во [[Гливице]], [[Полска]]) e [[Германија|германски]] [[фудбалер]] со [[Полска|полско]] потекло кој во моментов настапува за aнглискиот клуб [[ФК Арсенал|Арсенал]] во [[Премиер лига]]та. Тој е син на поранешниот полски фудбалер Владемар Подолски. Иако Лукас е роден во Полска, тој настапува за репрезентацијата на Германија, каде неговото семејство се преселило кога тој имал само 2 години. Израснал во градот [[Бергхајм]].
 
Своето деби во [[Фудбалска репрезентација на Германија|националниот тим на Германија]] го имал на [[6 јуни]] [[2004]], на возраст од 19 години, против [[Фудбласка репрезентација на Унгарија| Унгарија]] во пријателски натпревар одигран во [[Кајзерслаутерн]].
 
==Кариера==
===Келн===
Подолски ја започнал својата професионална кариера во тимот на [[ФК Келн|Келн]], за кого дебитирал во натпревар од [[Бунделига]]та на [[22 ноември]] [[2003]], на возраст од 18 години, во поразот на домашен терен од [[ФК Хамбургер СВ|Хамбургер]] со 1-0. Следната сезона постигнал 24 голови и бил најдобар стрелец во Бундеслига 2, со кој му помогнал на Келн да се врати во Бундеслигата. Сезоната 2005-06 ја завршил со 12 постигнати голови и го привлекол вниманието на голем број клубови како [[ФК Ливерпул | Ливерпул]], [[ФК Баерн Минхен | Баерн Минхен]], [[ФК Хамбургер СВ | Хамбургер]], [[ФК Вердер Бремен | Вердер]] и [[ФК Реал Мадрид | Реал Мадрид]].
 
===Баерн Минхен===
Во летото 2006 година Подолски го комплетирал својот трансфер во [[ФК Баерн Минхен|Баерн]] за сума која се претпоставувало дека изнесува 10 милиони [[евро|€]]. Своето деби за Баерн го направил на 11 август 2006 против [[ФК Борусија Дортмунд|Борусија Дортмунд]], влегувајќи како замена во 88-та минута. Тој бил дел од клубот во периодот од 2006 до 2009 година и одиграл преку 100 натпревари во сите натпреварувања во кој постигнал 26 голови. Доаѓањето на италијанскиот напаѓач [[Лука Тони]] го истиснува Подолски од стартната постава на Баерн и тој одлучил да се врати назад во Келн во летото 2009 година.
 
===Враќање во Келн===
Подолски ги послушал советите на селекторот на [[Фудбалска репрезентација на Германија|Германија]] [[Јоаким Лев]] и се вратил во Келн како би ги задржал шансите за настап во националниот тим. Тој бил главна фигура во тимот во следните три сезони во кој Келн се натпреварувал во Бундеслигата. Сепак, и покрај 18 голови на Подолски во сезоната 2011-12 Келн испаѓа од лигата.
 
===Арсенал===
На 30 април 2012 Подолски потпишал за англискиот [[Премиер лига|премиерлигаш]] [[ФК Арсенал | Арсенал]] за сума од 14 милиони [[евро|€]].
 
== Наводи ==

Прегледник