Разлика помеѓу преработките на „Скопски Санџак“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.453 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.2) (Робот: Додава sr:Скопски санџак)
{{Infobox Former Subdivision
|native_name =
|conventional_long_name = Скопски санџак<br>Üsküb Sancağı<br>
|common_name = Скопски санџак
|subdivision = [[Санџак]]
|nation = на [[Отоманската империја]]
|p1 =
|s1 =
|year_start = 14 век
|event_end = Лондонски договор (1913)
|year_end = 1913
|date_end = 30 мај 1913
|image_coat = Osmanli-nisani.svg
|image_map = Sanjak of Üsküb, Ottoman Balkans (late 19th century).png
|image_map_caption =
<!-- Flag navigation: Preceding and succeeding entities "p1" to "p5" and "s1" to "s8" -->
|p1 = Косовско деспотство
|flag_p1 = Brankovic small COA.jpg
|border_p1 = border
|image_p1 = <!-- Use: [[File:Sin escudo.svg|20px|Image missing]] -->
|s1 = Кралство Србија
|flag_s1 = Civil Flag of Serbia.svg
|border_s1 = border
|image_s1 = <!-- Use: [[File:Sin escudo.svg|20px|Image missing]] -->
|capital = [[Скопје]]
|stat_area1 =
|stat_pop1 =
|stat_year1 =
|category=
|today = [[Македонија]]
|footnotes =
}}
 
'''Скопскиот санџак''' на почетокот од османлиските освојувања на Балканот припаѓал на [[Румелискиот вилает]]. 1392 година Скопје потпаѓа под османлиска власт и станува административе центар на новоформираниот санџак. Скопскиот санџак бил прва организирана османлиска провинција на територијата на балканските земји и база за навлегување кон север и запад.
 

Прегледник