Мир: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 3 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Во седумдесеттите години од минатиот век, се појавила [[хипи]] културата, за која „Мир во светот“ претставува една од главните [[парола|пароли]], најчесто употребувана против [[САД|американскиот]] режим во однос на војната во [[Виетнам]].
 
Мирот можеме да го повреземе со спокој, хармонија, без конфликти, толеранција, дијлог . Мирот е спротивно од конфликт .
 
Постојат многу територии и дефиниции за мирот. Според некои, од нив мирот претставува слобода без препреки, спокој, хармонија, несебичен чин на љубовта. Според други , мирот е внатрешно задовлство ведрина , а за трети , состојба без насилства и зла.
 
Уште старите Римјани се обидувале да го определат мирот. За нив мирот преставувал состојба без војни. Во најширока смисла на зборот , мирот е состојба на хармонија , без никакви конфликти не само помеѓу луѓето , туку и помеѓу и природата.
 
{{никулец}}

Прегледник