Прејди на содржината

Хамидски масакри: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
| footage =
}}
'''Ерменските колежи''' од [[1894]]-[[1896]] година<ref name="Adalian">Adalian, Rouben Paul (2010). ''Historical Dictionary of Armenia, 2nd ed''. Lanham, MD: Scarecrow Press, p. 154.</ref> and '''Great Massacres''',<ref name="Adalian"/> се масовни убиства на [[Ерменци]]те преземени во обид за задушување на ерменското национално движење во [[Отоманската империја]].
 
Според [[Берлински конгрес|Берлинскиот договор]] (член 61) од јули [[1878]] година Високата порта била обврзана да воведе "''без одложување поголеми подобрувања и реформи што се бараат од локалните услови во областите населени со Ерменци, и да обезбеди нивната безбедност од черкезите и Курдите''". Во [[1880]] година Големите сили, задолжени за надзор за спроведувањето на договорот (Русија, Австро-Унгарија, Германија, Велика Британија, Франција и Италија), на неколку пати повикале режимот на [[Абдул Хамид II]] да ја примени оваа клаузула, но ова не довело до резултат. Административно-територијалната поделба на [[Западна Ерменија]] била направена така што Ерменците останале малцинство во сите четири вилаети аде живееле, односно во Ван, Ерзурум, Битлис и Дијарбакир, а насилството од страна на курдските феудалци продолжило со поддршка на локалните власти.
 
Во почетокот на 90-тите години била создадена Ерменска револуционерна организација. Репресиите ескалирале во август [[1894]] година, по неуспешното востание на Ерменците во реонот на [[Сасун]]. Во август 1896 година група ерменски револуционери ја зазеле зградата на Отоманската банка во Константинопол со барање за спроведување на неисполнетите реформи. Како одговор на ова било извршено прогонување на ерменската заедница во градот, а репресијата се пренесочила и во другите делови на империјата. Бројот на жртвите достигнал до 300.000<ref>[[Taner Akcam|Akçam, Taner]] (2006). ''A Shameful Act: The Armenian Genocide and the Question of Turkish Responsibility''. New York: Metropolitan Books, p. 42. ISBN 0-8050-7932-7.</ref>.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Масакри во Турција]]