Мир: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 879 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
(Никулец)
Нема опис на уредувањето
 
Мирот можеме да го повреземе со спокој, хармонија,без конфликти, толеранција, дијлог . Мирот е спротивно од конфликт .
 
Постојат многу територии и дефиниции за мирот.Според некои, од нив мирот претставува слобода без препреки, спокој,хармонија,несебичен чин на љубовта.Според други , мирот е внатрешно задовлство ведрина , а за трети , состојба без насилства и зла.
 
Уште старите Римјани се обидувале да го определат мирот.За нив мирот преставувал состојба без војни.Во најширока смисла на зборот , мирот е состојба на хармонија , без никакви конфликти не само помеѓу луѓето , туку и помеѓу и природата.
 
 
Анонимен корисник

Прегледник