Махмуд II: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.137 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
Денека дел од т.н. Златен пат во харемот е наречен според неа<ref>{{cite book | title=The Palace of Topkapi in Istanbul| last=Davis| first=Claire| year=1970| pages=214–217| publisher=Charles Scribner's Sons| location=New York| id=ASIN B000NP64Z2}}</ref>.
 
== Реформи ==
 
По крајот на бунтот, везирот ја презел иницијативата за продолжување на реформите кои биле прекината од страна на конзервативните сили во 1807 година. Но набргу везирот бил убиен а Махмуд II привремено се откажал од реформите.
 
За време на првите години на владеењето на Махмуд II, вазалот на Египет [[Мехмет Али паша]] успешно ги вратил светите градови [[Медина]] (1812) и [[Мека]] (1813). Неговото владеење исто така го одбележало создавањето на прва отцепена држава од нејзината територија а тоа била Грција каде во 1821 година започнала [[Грчка војна за независност|Грчката војна за независност]] а завршила во [[1827]] година.
 
 
== Наводи ==
{{наводи}}

Прегледник