Разлика помеѓу преработките на „Руско-турска војна (1806-1812)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
 
Војната започнала во 1806 година од османлискиот султан Селим III кој бил охрабрен од рускиот пораз во [[Битка кај Аустерлиц|битката кај Аустерлиц]] и кој бил советуван од страна на Франција за воен поход. Франција во исто време ја окупирала Далмација и целта била да навлезат во дунавските кнежества. Со цел да се заштитат руските гранични војници од евентуална француска инвазија 40.000 припадници на рускиот контингент навлегле во Молдавија и Влашка. Султанот реагирал со блокирање на Дарданелите за руската бродови.
 
== Тек ==
 
Првично, царот [[Александар I]] не сакал да се концентрира на војната против [[Отоманската империја]], а неговите односи со Наполеон сеуште биле неизвесни и главниот дел од неговата војска била окупирана со борба против Наполеон во [[Прусија]]. Големата османлиска офанзива довела до руска окупација на влашкиот град Букурешт по кое следувале порази на османлиските сили на 2 јуни 1807 година кај Обилештија и Ахурјан на 18 јуни. Во меѓувреме, руската царска морнарица ги блокирала Дарданелите и ги поразила Османлиите. По овој пораз Селим III бил симнат од власт. И покрај тоа османлиската флота доживеала уште еден пораз следниот месец во битката за Атос.
 
{{Османлиско-руски војни}}

Прегледник