Банско (град): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
::''Оваа статија се однесува на градот Банско во Бугарија. За селото Банско во Македонија, видете [[Банско]].''
 
'''Банско''' ({{lang-bg|Банско}}) ([[Пиринска Македонија]]) е [[град]] во [[Благоевградска област]] ([[Пиринска Македонија]]) во [[Бугарија]] со 9190 жители, блиску до [[Разлог]]. Банско е родното место на [[Никола Вапцаров]]. Бугарските историчари тврдат дека [[Паисиj Хилендарски|Св. Паисиj Хилендарски]] исто така е родум од тука<ref>[http://www.ndt1.com/calendar_event.php?eid=20050311094546706]</ref><ref>[http://demokraciadnes.bg/print/article.php?aid=1940&ed=26]</ref>. Градот е сместен на источните падини на планината [[Пирин]] и во неговата непосредна близина се наоѓа и ски-центарот кој го носи истото име. Во периодот на [[1896]] година [[Гоце Делчев]] учителствувал во Банско, но оттука бил протеран од градските големци поради својата сомнителна револуционерна дејност.
 
== Туризам ==
Анонимен корисник

Прегледник