Разлика помеѓу преработките на „Федерална вселенска агенција (Русија)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
(Нова страница: {{Инфокутија Вселенска агенција |име = Руска федерална вселенска агенција |изворно_име ...)
 
с
|име = Руска федерална вселенска агенција
|изворно_име = <small>Федеральное космическое агентство России</small>
|слиокаслика = RKA_Logo.svg
|опис = логото на РФВА
|основана = 1992<br/>''{{smaller|(предходно [[Советска вселенска програма]], 1922-1991)}}''
}}
'''Руската федерална вселенска агенција (РФВА)''' или '''РОСКОСМОС''' ([[руски]]: ''Федеральное космическое агентство России'' ''Federal'noe kosmicheskoe agentstvo Rossii''), '''RSA''', или '''RKA''', порано ''Руска авијација и вселенска агенција'' (руски: Российское авиационно-космическое агентство ''Rossiyskoe aviatsionno-kosmicheskoe agentsvo'', попозната како "'''Росавиакосмос'''"), е руска владина агенција одговорна за вселенската програма и генералните вселенски истражувања на [[Русија]]. Штабот се сместен во [[Москва]], главната контрола на мисиите, летачките операции и оперативниот центар ("Центр Управления Полетом", ''Tsentr Upravleniya Poletom'', "ЦУП" ''TsUP'' ) се сместени во градот познат како [[Королев]], додека [[гагарин (тренинг центар)|Космонаутскиот тренинг центар Гагарин (GCTC)]] е во [[Ѕвездениот Град]]. Лансирањата се изведуваат од [[космодром]]ите [[Бајконур]] во [[Казакстан]] (според лансирањата е на трето место, додека првите две се тајни и непознати) и [[Плесетск]] во северна Русија.
 
Од [[март]] [[2004]] [[Анатоли перминов]] е генерален директор на агенцијата.
 
Од [[март]] [[2004]] [[Анатоли перминовПерминов]] е генерален директор на агенцијата.
 
==Надворешни врски==

Прегледник