Разлика помеѓу преработките на „Ноќ на вештерките“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
изглед, високи 3 стапки (91,44 cm)
Зборот Ноќ на вештерките (Halloween) за прв пат е употребен во 16-тиот век и претставува шкотска варијанта на целосниот назив Ноќта на Сите Свети (All Hallows' Even ('evening')), односно, ноќта пред Денот на Сите Свети. Иако фразата Сите Свети (All Hallows') се среќава и во Стариот англиски (ealra hālgena mæssedæg, ден на миса за сите светци), изразот Ноќта на Сите Свети се споменува дури во 1556 година.
<br>'''<big>Историја</big>'''<br />
'''Келтски влијанија'''
 
7

уредувања

Прегледник