Разлика помеѓу преработките на „Кутлеш“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 258 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
|since =
}}
 
[[Податотека:Phillip Museum.jpg|мини|Ковчегот со 16-зрачното сонце пронајден во гробницата во Кутлеш]]
[[Податотека:Ancient Macedonian Symbol.jpg|мини|Симбол на [[античка Македонија]]]]
'''Кутлеш''' ([[грч.]] ''Βεργίνα'', ''Вергина'') е гратче во [[Егејска Македонија]], по долното течение на река [[Бистрица (Грција)|Бистрица]], околу 80 км југозападно од [[Солун]], во областа [[Централна Македонија (периферија)|Централна Македонија]], [[Грција]]. Денес местото има 1.246 жители и е изградено на подрачјето на древномакедонската престолнина [[Ајга]]. Денешниот [[Грчки јазик|грчки]] назив за „Вергина“ е воведен по 1922 година на предлог на Митрополитот од Бер(Вериа) според легендарна кралица од античка Вероја. По Лозанскиот договор, кога се извршило масовно населување со бегалци од Мала Азија и соседните области, наречени од локалното население Маџири. Тогаш од поранешните две мали села - Кутлеш и Барбеш кои дотогаш биле [[бег]]овски имот со само 25 семејства, властите оформиле една населба во која сместиле 131 фамилија со потекло од Бугарија и Мала Азија. Ова било практика во цела Егејска Македонија каде за сметка на локалното делумно протераното [[Македонци|македонско]] православно и целосно прогонетото муслиманско, како и [[Турци|турско]] и друго население.<ref>[http://makedonija.name/history/aegean-macedonia makedonija.name]</ref>.
== Ѕвездата од Кутлеш ==
{{главна|Ѕвездата од Кутлеш}}
Во [[1977]] година, по археолошките испитувања предводени од грчкиот [[археолог]] Манолис Андроникос беше откриен гроб за кој се претпоставува дека ему од таткотоприпаѓа на кралот [[АлександарФилип II Македонски]], а гробницата денес е прогласена за [[Филипсветско IIнаследство]] Македонскина [[УНЕСКО]]. На истото место беше пронајден и древниот [[Македонскимакедонски симболи|македонски симбол]] шестнаесетзрачното сонце или познато како „македонско сонце“ или „ѕвезда од Кутлеш“. Инаку овојОвој симбол може да се види и на многу други места низ [[Македонија]], цркви, фрески, икони, монети итн. Овој симбол ставен на црвена основа го претставува етничкото знаме на [[Македонци|Македонците]] и е употребувано насекаде кадешто живеат етнички Македонци, а од неодамна е ставен и на официјалниот [[грб]] на [[Пустец]] во Република [[Албанија]] каде што живее бројна македонска заедница.
 
Ѕвездата ставена на сина подлога го претставува знамето на [[Грци]]те од Северна Грција, кои во скоро време за себе го усвоија терминот „Грчки Македонци“ (во однос на спорот со името со [[Македонија]]) и на [[Егејска Македонија]] во [[Грција]]. Според замислата на Грците ова шестнаесетзрачно сонце или ѕвезда е симбол на дванаесетте грчки богови како и океаните (водата), оганот, земјата и небото (воздухот).
 
== Обележја ==
Ѕвездата ставена на сина подлога го претставува знамето на [[Грци]]те од Северна Грција, кои во скоро време за себе го усвоија терминот „Грчки Македонци“ (во однос на спорот со името со [[Македонија]]) и на [[Егејска Македонија]] во [[Грција]].
[[<center><gallery>Податотека:Phillip Museum.jpg|мини|Ковчегот со 16-зрачното сонце пронајден во гробницата во Кутлеш]]
[[Податотека:Ancient Macedonian Symbol.jpg|мини|СимболСимболот на [[античка Македонија]]]] на штит
Податотека:Philip II larnax vergina greece.jpg|Ковчеже и погребна круна на Филип II
</gallery></center>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
* [[Етничко македонско знаме]]
* [[Список на села во Бер]]
 
 
{{УНЕСКО-заштитен}}
{{Светско наследство во Грција-гео-никулец}}
{{Шаблон:Светско наследство во Грција}}
 
[[Категорија:Села во Егејска Македонија]]

Прегледник