Разлика помеѓу преработките на „Кутлеш“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 351 бајт ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Инфокутија Место во Грција
{{coor title dms|40|28|52|N|022|18|49|E|}}
|name = Кутлеш
{{Infobox World Heritage Site
|name_local = Βεργίνα
| WHS = Археолошки локалитет Ајга
|image_map = Dimos Verginas.png
| Image = [[Податотека:Vergina2.jpg|300px|Влезот на еден од гробовите.]]
|map_caption = Местоположба на Кутлеш
| State Party = {{GRC}}
| periph = [[Централна Македонија (периферија)|Централна Македонија]]
| Type = Културен
| periphunit = [[Иматија]]
| Criteria = i, iii
|municipality = [[Бер]]
| ID = 780
|pop_municunit = 2478
| Region = [[Список на светско наследство на УНЕСКО|Европа и Северна Америка]]
|population_as_of = 2001
| Year = [[1996]]
|area_municunit =
| Session = 20<sup>то</sup>
|pop_community = 1246
| Link = http://whc.unesco.org/sites/780.htm
|elevation =
|lat_deg = 40
|lat_min = 29
|lon_deg = 22
|lon_min = 19
|postal_code =
|area_code =
|licence = ΗΜ
|mayor =
|website =
|image_skyline = Facade of Philip II tomb Vergina Greece.jpg
|caption_skyline = Фасада на гробницата на [[Филип II Македонски]]
|party ID = 780
|since =
}}
[[Податотека:Phillip Museum.jpg|мини|Ковчегот со 16-зрачното сонце пронајден во гробницата во Кутлеш]]
[[Податотека:Ancient Macedonian Symbol.jpg|мини|Симбол на [[античка Македонија]]]]
'''Кутлеш''' ([[грч.]] ''Βεργίνα'', ''Вергина'') е [[село]] кое се наоѓагратче во [[Егејска Македонија]], вопо долното течение на река [[Бистрица (Грција)|Бистрица]], околу 80 км југозападно од [[Солун]], во областа [[Централна Македонија (периферија)|Централна Македонија]], [[Грција]]. ДенескаДенес тоаместото претставуваима мало1.246 гратчежители сои наде илјадаизградено жителина подрачјето на древномакедонската престолнина [[Ајга]]. Денешниот [[Грчки јазик|грчки]] назив за „Вергина“ е воведен по 1922 година на предлог на Митрополитот од Бер(Вериа) според легендарна кралица од античка Вероја. По Лозанскиот договор, кога се извршило масовно населување со бегалци од Мала Азија и соседните области, наречени од локалното население Маџири. Тогаш од поранешните две мали села - Кутлеш и Барбеш кои дотогаш биле беговски[[бег]]овски имот со само 25 фамилиисемејства, властите оформиле една населба во која сместиле 131 фамилија со потекло од Бугарија и Мала Азија. Ова било практика во цела Егејска Македонија каде за сметка на локалното делумно протераното [[Македонци|македонско]] православно и целосно прогонетото муслиманско, како и [[Турци|турско]] и друго население. <ref>[http://makedonija.name/history/aegean-macedonia makedonija.name]</ref>.
== Ѕвездата од Кутлеш ==
{{главна|Ѕвездата од Кутлеш}}
Во [[1977]] година, по археолошките испитувања предводени од грчкиот [[археолог]] Манолис Андроникос беше откриен гроб за кој се претпоставува дека е од таткото на [[Александар Македонски]], [[Филип II Македонски]]. На истото место беше пронајден и древниот [[Македонски симболи|македонски симбол]] шестнаесетзрачното сонце или познато како ''македонско„македонско сонце''сонце“ или ''ѕвезда„ѕвезда од Кутлеш''Кутлеш“. Инаку овој симбол може да се види и на многу други места низ [[Македонија]], цркви, фрески, икони, монети итн. Овој симбол ставен на црвена основа го претставува етничкото знаме на [[Македонци|Македонците]] и е употребувано насекаде кадешто живеат етнички Македонци, а од неодамна е ставен и на официјалниот [[грб]] на [[Пустец]] во Република [[Албанија]] каде што живее бројна македонска заедница.
 
Според Грците ова шестнаесетзрачно сонце или ѕвезда е симбол на дванаесетте грчки богови како и океаните (водата), оганот, земјата и небото (воздухот).
 
== Наводи ==
{{наводи}}
<references />
 
== Видете исто така ==

Прегледник