Разлика помеѓу преработките на „Кутлеш“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 21 бајт ,  пред 8 години
с
с
== Ѕвездата од Кутлеш ==
{{главна|Ѕвездата од Кутлеш}}
Во [[1977]] година, по археолошките испитувања предводени од грчкиот [[археолог]] Manolis Andronikos - Манолис Андроникос беше откриен гроб за кој се претпоставува дека е од таткото на [[Александар Македонски]], [[Филип II Македонски]]. На истото место беше пронајден и древниот [[Македонски симболи|македонски симбол]] шестнаесетзрачното сонце или познато како ''македонско сонце'' или ''ѕвезда од Кутлеш''. Инаку овој симбол може да се види и на многу други места низ [[Македонија]], цркви, фрески, икони, монети итн. Овој симбол ставен на црвена основа го претставува етничкото знаме на [[Македонци|Македонците]] и е употребувано насекаде кадешто живеат етнички Македонци, а од неодамна е ставен и на официјалниот [[грб]] на [[Пустец|Општина Пустец - Liqenas Municipality, Korçë District, Albania ]][ во Република [[Албанија]] каде што живее бројна македонска заедница.
 
Според Грците ова шестнаесетзрачно сонце или ѕвезда е симбол на дванаесетте грчки богови како и океаните (водата), оганот, земјата и небото (воздухот).

Прегледник