Разлика помеѓу преработките на „Кутлеш“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 12 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
| Link = http://whc.unesco.org/sites/780.htm
}}
[[Податотека:Phillip Museum.jpg|мини|250п|Ковчегот со 16-зрачното сонце пронајден во гробницата во Кутлеш]]
[[Податотека:Ancient Macedonian Symbol.jpg|мими|250пмини|Симбол на [[античка Македонија]]]]
'''Кутлеш''' ([[грч.]] ''Βεργίνα'', ''Вергина'') е [[село]] кое се наоѓа во [[Егејска Македонија]], во долното течение на река Бистрица околу 80 км југозападно од [[Солун]], во периферијата [[Централна Македонија (периферија)|Централна Македонија - Central Macedonia]], [[Грција]]. Денеска тоа претставува мало гратче со над илјада жители. Денешниот [[Грчки јазик|грчки]] назив за „Вергина“ е воведен по 1922 година на предлог на Митрополитот од Бер(Вериа) според легендарна кралица од античка Вероиа. По Договорот од [[Лозана]] кога се извршило масовно населување со бегалци од Мала Азија и соседните области, наречени од локалното население Маџири. Тогаш од поранешните две мали села - Кутлеш и Барбеш кои дотогаш биле беговски имот со само 25 фамилии, властите оформиле една населба во која сместиле 131 фамилија со потекло од Бугарија и Мала Азија. Ова било практика во цела Егејска Македонија каде за сметка на локалното делумно протераното [[Македонци|македонско]] православно и целосно прогонетото муслиманско, како и [[Турци|турско]] и друго население. <ref>[http://makedonija.name/history/aegean-macedonia makedonija.name]</ref>.

Прегледник