Разлика помеѓу преработките на „Кутлеш“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 264 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
{{coor title dms|40|28|52|N|022|18|49|E|}}
{{Infobox World Heritage Site
| WHS = Археолошки локалитет Еге<br /><small>(<small><small><small><small>[[Вергина#Историја|мод. име]]</small></small></small></small> Вергина)</small>Ајга
| Image = [[Податотека:Vergina2.jpg|300px|Влезот на еден од гробовите.]]
| State Party = {{GRC}}
| Link = http://whc.unesco.org/sites/780.htm
}}
[[Податотека:Phillip Museum.jpg|thumbмини|250px250п|Ковчегот со 16-зрачното сонце пронајден во гробницата во Кутлеш]]
[[Податотека:Ancient Macedonian Symbol.jpg|thumbмими|250px|right250п|Симбол на [[античка Македонија]]]]
'''Кутлеш''' ([[Грчки јазик|грчкигрч.]]: ''Βεργίνα/Αιγαί'', [[Турски јазик|турски]] ''KütlesВергина'') е [[село]] кое се наоѓа во [[Егејска Македонија]], во долното течение на река Бистрица-Bistritsa(Haliacmon), околу 80 kmкм југозападно од [[Солун]], во периферијата [[Централна Македонија (периферија)|Централна Македонија - Central Macedonia]], [[Грција]]. Денеска тоа претставува мало гратче со над илјада жители. Денешниот [[Грчки јазик|грчки]] назив за Кутлеш (''Вергина'')„Вергина“ е воведен по 1922 година на предлог на Митрополитот од Бер(Вериа) според легендарна кралица од античка Вероиа. По Договорот од [[Лозана]] кога се извршило масовно населување со бегалци од Мала Азија и соседните области, наречени од локалното население Маџири. Тогаш од поранешните две мали села - Кутлеш и Барбеш кои дотогаш биле беговски имот со само 25 фамилии, властите оформиле една населба во која сместиле 131 фамилија со потекло од Бугарија и Мала Азија. Ова било практика во цела Егејска Македонија каде за сметка на локалното делумно протераното [[Македонци|македонско]] православно и целосно прогонетото муслиманско, како и [[Турци|турско]] и друго население. <ref>[http://makedonija.name/history/aegean-macedonia makedonija.name]</ref>.
== Ѕвездата од Кутлеш ==
{{mainглавна|Ѕвездата од Кутлеш}}
Во [[1977]] година, по археолошките испитувања предводени од грчкиот [[археолог]] Manolis Andronikos - Манолис Андроникос беше откриен гроб за кој се претпоставува дека е од таткото на [[Александар Македонски]], [[Филип II Македонски]]. На истото место беше пронајден и древниот [[Македонски симболи|македонски симбол]] шестнаесетзрачното сонце или познато како ''македонско сонце'' или ''ѕвезда од Кутлеш'' (од Вергина). Инаку овој симбол може да се види и на многу други места низ [[Македонија]], цркви, фрески, икони, монети итн. Овој симбол ставен на црвена основа го претставува етничкото знаме на [[Македонци|Македонците]] и е употребувано насекаде кадешто живеат етнички Македонци, а од неодамна е ставен и на официјалниот [[грб]] на [[Пустец|Општина Пустец - Liqenas Municipality, Korçë District, Albania ]][ во Република [[Албанија]] каде што живее бројна македонска заедница.
 
Според Грците ова шестнаесетзрачно сонце или ѕвезда е симбол на дванаесетте грчки богови како и океаните (водата), оганот, земјата и небото (воздухот).

Прегледник