Михришах султан: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 794 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Infobox person
Михришах султан (1745 – 16 октомври 1805) била жена на османлискиот султан Мустафа III и мајка на Селим III каде де-факто владеела како регент во периодот од 1789 до 1805 година. По потекло била од Џенова.
|name = Mihrişah Valide Sultan
| image = Apartments Valide Sultan Topkapi March 2008pano.jpg
| image_size =
| caption = <small>Reconstructed scene of a Valide Sultan and her attendants in her apartments at [[Topkapı Palace]]</small>
|birth_name = [[Agnes (name)|Agnès]]
|birth_date = 1745
|birth_place = [[Genoa]], Italy
|death_date = 16 October 1805
|death_place = [[İstanbul]]
|death_cause =
|resting_place =
|resting_place_coordinates =
|residence =
|ethnicity = [[Most Serene Republic of Genoa]]
|religion = Catholicism at birth, converted to Islam after her capture
|known_for = [[Valide Sultan]]
|spouse = [[Mustafa III]]
|children = [[Selim III]]
|parents =
}}
'''Михришах султан''' (1745 – [[16 октомври]] 1805) била жена на османлискиот султан [[Мустафа III]] и мајка на [[Селим III]] каде де-факто владеела како регент во периодот од 1789 до 1805 година. По потекло била од [[Џенова]].
 
Во текот на нејзиното регенство таа била преукопирена со реформите во воените училишта и во воспоставувањето на дипломатски односи со земјите. Освен тоа таа започнала со изградба на неколку џамии и училишта во 1790-тите. Во 1805 наредила изградба на фонтана во [[Ејуп]], [[Константинопол]].
 
Михришах во превод значи сонце на султанот.

Прегледник