Разлика помеѓу преработките на „Кутлеш“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 125 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
[[Податотека:Phillip Museum.jpg|thumb|250px|Ковчегот со 16-зрачното сонце пронајден во гробницата во Кутлеш]]
[[Податотека:Ancient Macedonian Symbol.jpg|thumb|250px|right|Симбол на [[античка Македонија]]]]
'''Кутлеш''' ([[Грчки јазик|грчки]]: ''Βεργίνα/Αιγαί'', [[Турски јазик|турски]] ''Kütles'') е [[село]] кое се наоѓа во [[Егејска Македонија]], во долното течение на р.река Бистрица-Bistritsa(Haliacmon), околу 80 km југозападно од [[Солун]], во периферијата [[Централна Македонија (периферија)|Централна Македонија - Central Macedonia]], [[Грција]]. Денеска тоа претставува мало гратче со над илјада жители. Денешниот [[Грчки јазик|грчки]] назив за Кутлеш (''Вергина'') е воведен по 1922 година на предлог на Митрополитот од Бер(Вериа) според легендарна кралица од античка Вероиа. По Договорот од [[Лозана]] кога се извршило масовно населување со бегалци од Мала Азија и соседните области, наречени од локалното население Маџири. Тогаш од поранешните две мали села - Кутлеш и Барбеш кои дотогаш биле беговски имот со само 25 фамилии, властите оформиле една населба во која сместиле 131 фамилија со потекло од Бугарија и Мала Азија. Ова било практика во цела Егејска Македонија каде за сметка на локалното делумно протераното [[Македонци|македонско]] православно и целосно прогонетото муслиманско, како и [[Турци|турско]] и друго население. <ref>[http://makedonija.name/history/aegean-macedonia makedonija.name]</ref>.
== Ѕвездата од Кутлеш ==
{{main|Ѕвездата од Кутлеш}}
Во [[1977]] година, по археолошките испитувања предводени од грчкиот [[археолог]] Manolis Andronikos - Манолис Андроникос беше откриен гроб за кој се претпоставува дека е од таткото на [[Александар Македонски]], [[Филип II Македонски]]. На истото место беше пронајден и древниот [[Македонски симболи|македонски симбол]] шестнаесетзрачното сонце или познато како ''македонско сонце'' или ''ѕвезда од Кутлеш'' (од Вергина). Инаку овој симбол може да се види и на многу други места низ [[Македонија]], цркви, фрески, икони, монети итн. Овој симбол ставен на црвена основа го претставува етничкото знаме на [[Македонци|Македонците]] и е употребувано насекаде кадешто живеат етнички Македонци, а од неодамна е ставен и на официјалниот [[грб]] на [[Пустец|Општина Пустец - Liqenas Municipality, Korçë District, Albania ]][ во Република [[Албанија]] каде што живее бројна македонска заедница.
 
Според Грците ова шестнаесетзрачно сонце или ѕвезда е симбол на дванаесетте грчки богови како и океаните (водата), оганот, земјата и небото (воздухот).
 
Ѕвездата ставена на сина подлога го претставува знамето на [[Грци]]те од Северна Грција, кои во скоро време за себе го усвоија терминот ''„Грчки Македонци“Македонци - Macedonians (Greeks) “'' (во однос на спорот со името со [[Македонија]]) и на [[Егејска Македонија|регионотMacedonia Македонија(Greece)]] во [[Грција]].
 
== Наводи ==
74

уредувања

Прегледник