Разлика помеѓу преработките на „Кутлеш“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 735 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
[[Податотека:Phillip Museum.jpg|thumb|250px|Ковчегот со 16-зрачното сонце пронајден во гробницата во Кутлеш]]
[[Податотека:Ancient Macedonian Symbol.jpg|thumb|250px|right|Симбол на [[античка Македонија]]]]
'''Кутлеш''' ([[Грчки јазик|грчки]]: ''Βεργίνα/Αιγαί'', [[Турски јазик|турски]] ''Kütles'') е [[село]] кое се наоѓа во [[Егејска Македонија]], во [[Солунскодолното поле|Солунскототечение поле]]на р.Бистрица, околу 80 km југозападно од [[Солун]], во периферијата [[Централна Македонија (периферија)|Централна Македонија]], [[Грција]]. Денеска тоа претставува мало гратче со околу 2над илјадиилјада жители. Денешниот [[Грчки јазик|грчки]] назив за Кутлеш (''Вергина'') е воведен по 1922 година когана низпредлог целана Митрополитот од Бер(Вериа) според легендарна кралица од античка Вероиа. По Договорот од [[Егејска МакедонијаЛозана]] кога се доселувалоизвршило грчкомасовно населување со бегалци од Мала Азија и другососедните христијанскообласти, наречени од локалното население Маџири. Тогаш од поранешните две мали села - Кутлеш и Барбеш кои дотогаш биле беговски имот со само 25 фамилии, властите оформиле една населба во која сместиле 131 фамилија со потекло од Бугарија и Мала Азија. Ова било практика во цела Егејска Македонија каде за сметка на локалното делумно протераното [[Македонци|македонско]] православно и целосно прогонетото муслиманско, како и [[Турци|турско]] и друго население, по Договорот од [[Лозана]]. <ref>[http://makedonija.name/history/aegean-macedonia makedonija.name]</ref>.
== Ѕвездата од Кутлеш ==
74

уредувања

Прегледник