Разлика помеѓу преработките на „Кутлеш“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 39 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Додава sr:Вергина)
[[Податотека:Phillip Museum.jpg|thumb|250px|Ковчегот со 16-зрачното сонце пронајден во гробницата во Кутлеш]]
[[Податотека:Ancient Macedonian Symbol.jpg|thumb|250px|right|Симбол на [[античка Македонија]]]]
'''Кутлеш''' ([[Грчки јазик|грчки]]: ''Βεργίνα/Αιγαί'', [[Турски јазик|турски]] ''Kütles'') е [[село]] кое се наоѓа во [[Егејска Македонија]], во [[Солунско поле|Солунското поле]], околу 80 km југозападно од [[Солун]], во периферијата [[Централна Македонија (периферија)|Централна Македонија]], [[Грција]]. Денеска тоа претставува мало гратче со околу 2 илјади жители. Денешниот [[Грчки јазик|грчки]] назив за Кутлеш (''Вергина'') е воведен по 1922 година кога низ цела [[Егејска Македонија]] се доселувало грчко и друго христијанско население за сметка на протераното [[Македонци|македонско]] православно и муслиманско, како и [[Турци|турско]] и друго население, по Договорот од [[Лозана]]. <ref>[http://makedonija.name/history/aegean-macedonia makedonija.name]</ref>.
== Ѕвездата од Кутлеш ==
74

уредувања

Прегледник