Разлика помеѓу преработките на „Грејс Кели“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 5.875 бајти ,  пред 8 години
инфокутија, поправки, викификација, промени во стилот, интервики, изменета категоризација, додаден/изменет шаблон
(инфокутија, поправки, викификација, промени во стилот, интервики, изменета категоризација, додаден/изменет шаблон)
::{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Викификација}}
::'''Грејс Патриша Кели''', подоцна позната како '''Грејс''', '''принцезата од Монако''' (англ.'''''Grace Kelly''''',подоцна '''''Grace''', '''Princess''''' '''''of Monaco''''' , {{роден на|12|септември |1927}}, во [[Филаделфија]], [[Пенсилванија]]- {{починал на|14|септември |1982}} година, во [[Монте Kарло, Монако]]), била позната американска глумица која по венчавката со принцот [[Рене III]] станува принцеза на [[Монако]]. Нивниот син, [[Алберт II]], е наследникот на престолот.
{{Infobox royalty
::Грејс Кели, истовремено, претставува и една од најголемите икони на филмското платно како и најголема модна икона на сите времиња. За улогата во филмот ''[[Провинцијалка]]'' ја добива наградата [[Оскар]] за надобра главна улога во 1955та година, а едан година претходно добива Златен глобус за најдобра споредна улога во филмот ''[[Могамбо]]''. Според, [[Американскиот филмски институт]] Грејс Кели е на 13тата позиција на листата на [[100 најголеми филмски ѕвезди на сите времиња]].
|consort=yes
::
| full name = Грејс Патриша Кели
::=== Кариера ===
| succession =
::
| image = Grace Kelly - High Society.jpg
::Грејс Патриша Кели е родена на 12ти ноември 1929 година, во [[Филаделфија]], [[Пенсилванија]], во богато семејство. Веднаш по матурирањето, 1947 година, се сели во [[Њујорк]], каде што започнува со градењето кариера. Најпрвин, работи како модел, а во 1949 година за прв пат дебитира на [[Бродвеј]] со што се појавува и на телевизија. Наскоро, се преселува во [[Јужна Каролина]] каде што работи на филм.
| caption = Грејс Кели во „Високо општество“ (1956).
::
| reign-type = Tenure
:#пренасочување [[Име на целната страница]]
| spouse = Рејниер III, принц на Монако
::
| issue = Каролина, принцеза на Хановер<br>Алберт II, принц на Монако]]<br>Стефани, принцеза на Монако
::Во 1951 година, Грејс Кели го снима својот прв филм , [[Четиринаесет самци]]. Иако оваа улога била мала, сепак станала доста впечатлива. Наредните неколку години ја глуми улогата на [[Еми Кејн]] во филмот [[Точно напладне]], глумејќи заедно со ѕвезди како [[Гари Купер]] и [[Лој Бриџис]], по којашто улога станува доста популарна. Така што, во 1953 година снима уште еден доста успешен филм – [[Могамбо]], каде што ја игра улогата на [[Линду Нордли]]. На овој филм работи заедно со [[Кларк Гејбл]] и [[Ав Гарниер]], којшто и претставува еден од најдобрите снимени филмови на студиото [[МГМ]]. За улогата во овој филм, Грејс Кели ја добива наградата [[Златен глобус]] за најдобра споредна улога, со што подоцна е номинирана и за Оскар за најдобра споредна улога. Покрај тоа, што имала забележителен настап во филмот Точно напладне, улогите во филмовите на [[Алфред Хичкок]] ја прават вистинска ѕвезда. Нивната соработка започнува со филмот Договор У за убиств, во 1954 година. Истата година, Грејс снима уште пет филмови. Еден од нив е и филмот ''[[Провинцијалка]]'', за којшто ја добива наградата Оскар за најдобра главна улога и Златен глобус за најдобра главна улога во драма.
| titles = Принцезата на Монако<br>''Мис'' Грејс Патриша Кели
::
| house = [[Династија Грималди]]
::
| father = Џон Б. Кели
::Во 1955 година, Грејс повторно соработува со Хичкок на филмот Фати го крадецот, заедно со [[Кери Грант]]. Во 1956 година, пак, го снима мјузиклот Високо друштво, заедно со [[Френк Синатра]]. Но, иако и покрај тоа што таа немала такви планови, ова бил нејзин последен филм како и последен проект за глума, воопшто.
| mother = Маргарет Кетрин Маер
::
| birth_date = {{birth date|1929|11|12|df=y}}
::
| birth_place = [[Филаделфија]], [[Пенсилванија]]
::
| death_date = {{death date and age|1982|09|14|1929|11|12|df=y}}
::=== Принцеза од Монако ===
| death_place = [[Монако]]
::
| place of burial = Катедрала Св. Никола, Монако
::Грејс Кели го запознава принцот Рене од Монако на [[Канскиот филмски фестивал]] во 1955 година. Принцот пред тоа не бил женет, но заради наследството морал да се ожени, инаку не би обезбедил престолонаследник на Монако, и Монако повторно би припаднал на Франција. По запознавањето на Грејс со неговото семејство принцот ја запросува. Тие се венчале на 19ти април 1956 година.
| occupation = [[Глумец|Глумица]]
::Според, биографичарите кои пишуваат за Грејс кели велат дека нивниот брак не бил среќен. Таа била несреќна поради тоа што нејзиниот споруг како и кралското семејство не дозволувале да продолжи да се занимава со глума и да снима филмови, така што и покрај многуте понуди таа не смеела да прифати ниту една.
| religion = [[Римокатоличка црква|Католик]]
::Со принцот Рене имаат три деца- [[Каролин Луиз Маргерит]] (23ти ајнуари, 1957 година), [[Алберт Александар Луиз Пјер]] (14ти март, 1958 година) и [[Стефани Мери Елизабет]] (1ви февруари, 1965 година).
| signature = Grace Kelly Signature.jpg
::
}}
::
'''Грејс Патриша Келис''' ([[12 ноември]], [[1929]] – [[14 септември]], [[1982]]) била [[америка]]нска [[актер]]ка која во април, 1956 се венчала со Принцот од Монако, Реинер III и станала Принцеза на Монако, именувана како Нејзиното Височество Принцезата од Монако, често нарекувана Принцезата Грејс.
::
 
::
По впуштањето во актерските води во 1950г. , на 20 годишна возраст, Грејс Кели се појавила на њујоршката театарска сцена, како и во повеќе од четириесет епизоди од актуелните драмски дела, емитувани за време на раните 50ти, Златната Доба на телевизијата. Во октомври, 1950г. со објавувњето на Могамбо, таа станала филмска ѕвезда, углед потврден и во 1954г. со наградата Златен Глобус и номинацијата за Оскар, како и главни улоги во 5 филма, вклучувајќи го и Провинцијалката, во кој покажа Оскарски победничка изведба. Се повлекла од актерството на 26 години за да започне со нејзините должности во Монако. Таа и Принц Реинер имале три деца: Каролина, Алберт и Стефани. Таа исто така ги задржала своите американски корени, одржувајќи двојно, Американско и Монашко државјанство.
::=== Титули ===
 
::- 12ти ноември, 1929 година - 19ти април, 1956 година '' Госпоѓица Грејс Патриша Кели''
Таа починала на 14ти септември, 1982г. , кога изгубила контрола врз своето возило, доживувајќи удар, и се судрила. Нејзината ќерка, Принцеза Стефани, била во автомобилот со неа и ја преживеала несреќата.
::
 
::
Во јуни 1999, Американскиот Филмски Институт ја постави на 13то место на нивната листа за врвни женски ѕвезди на америкнското кино.
::- 19ти април 1956 година - 14ти септември, 1982 година ''Нејзино Височество, принцеза Грејс од Монако
 
::
== Семејство ==
::
Грејс Кели е родена во Филаделфија, во семејството на Џон Брендан ‘Џек’ Кели ( англ.  John Brendan "Jack" Kelly ) и неговата сопруга Маргарет Кетрин Мејџр ( англ. Margaret Katherine Majer ). Новороденчето било крстено по сестрата на нејзиниот татко, која починала на рана возраст. Таа била од ирско и германско потекло, израсната како Католик. Пред својот брак, нејзината мајка учела физичко образование на универзитетот Темпл и подоцна станала првата жена која управувала со одделот за физичко образование на универзитетот во Пенсилванија. Џек Кели бил веслар, кој три пати освоил златен медал на Олимписките игри и станал богат кога неговата фирма за изградба станала најголемото претпријатие на источниот брег, од тој тип. Изјаснувајќи се како демократ, тој ја стекнал партиската номинација за градоначалник на изборите во 1935 , но ги изгубил изборите. Во понатамошните години служел во комисијата на Фермон парк ( англ. Fairmount Park ) и за време на Втората светска војна бил назначен за државен директор на Фитнес од страна на претседателот Рузвелт.
::
 
::''
Кога се родила Грејс, семејството Кели веќе имало две деца, Маргарет Кетрин, позната како Пеги ( англ. Margaret Katherinе, Peggy, 13 јуни 1925г. – 23 ноември, 1991г. ) и Џон Брендан, познат како Кел ( англ. John Brendan, Kell, 24 мај 1927г. – 2 мај 1985г.). Другата ќерка, Елизабет Ан, позната како Лизан ( англ. Elizabeth Anne, Lizanne, 25 јуни 1933г. – 24 ноември 2009г. ), се родила три ипол години по раѓањето на Грејс.
::
 
::=== Смрт ===
На крштевката на Маргарет во 1925г., мајката на Џек Кели го изразила своето разочарување поради тоа што бебето не било крстено Грејс, во спомен на нејзината последна ќерка, која починала млада. Следната година, по смртта на неговата мајка, Џек Кели решил дека неговата следна ќерка ќе го носи името и по три години, во ноември 1929г. со пристигнувањето на Грејс Патриша, последната желба на неговата мајка била испочитувана.
::
 
::
Следејќи ги атлетските стапки на својот татко, во 1947г. Џон ја освоил наградата Џејмс И. Саливан ( aнгл. James E. Sullivan Award ), како државен, врвен аматерски атлетичар. Исто така, по стапките на својот татко кој во 1920г. и 1924г. освоил златни медали во веслање на летните олимписки игри, тој се натпреварувал во 1948г.,1952г. и 1956г. на летните олимписки игри во Мелбурн, каде на 27 ноември, седум месеци по свадбата на неговата сестра во Монако, освоил бронзен медал кој и‘ го подарил во таа прилика. Тој служел и како градски советник, и патот Филаделфија Кели Драјв е именуван по него.
::На 13ти септември, 1982 година, на враќање од патувањето на Француската ревиера со својата ќерка Стефани, Грејс доживува сообраќајна несреќа. И покрај тоа што не загинува на самото место , таа се здобива со сериозни повреди и е пренесена во Медицинскиот центар во Монако (кој од 1958 во чест на принцезата се нарекува [[Медицнски центар ''Принцеза Грејс'']])каде што умира на 14ти септември.
 
::
Двајца од чичковците на Грејс Кели биле познати во областа на уметноста; најстариот брат на нејзиниот татко , Волтер Кели (англ. Walter C. Kelly, 1873-1939г.) бил естраден уметник чие познато дело The Virginia Judge било снимено во 1930г. под продукцијата на Метро-Голдвин-Мајер ( англ. MGM ) а во 1935г. и под Парамаунт ( англ. Paramount Pictures), а другиот постар брат, Џорџ Кели ( англ. George Kelly, 1887-1974г. ), одвоен од семјството поради неговата хомосексуалност, станал прочуен во 1920г. како драматург, сценарист и режисер со комедијата-драма хит, The Show Off во 1924-25 и бил награден со Пулицеровата награда за драма во 1926г., за неговата следна драма Сопругата на Крег ( англ. Craig’s Wife )
::
 
::Грејс Кели е погребана во смејната гробница [[Грималдије]], во катедралата [[Св.Никола]], на 18ти септември 1982 година.По нејзината смрт, принцот Рене никогаш не се оженил повторно се до неговата смрт во 2005 година, кога е погребан веднашдо принцезата во катедралата Св. Никола. На погребот на принцезата присуствувале преку четиристотини луѓе, вклучувајќи истакнати познати политичари од целиот свет како и членови на кралските семејства ширум [[Европа]] ( [[Принцезата Дајана]] од Велс била едниствената претставничка од кралското семејство), како и незините некогашни колеги од [[Холивуд]], додека телевизискиот пренос го следеле околу 100 милиони луѓе.
== Актерска кариера ==
::
Додека го посетувала престижното католичко училиште, Академијата Равенхил, Кели со своите сестри и мајка работела на модни општествени настани. Во 1942г., на дванаесет годишна возраст таа ја одиграла главната улога во Не ги храни животните (англ. Don’t feed the animals). Додека била средношколка таа глумела и танцувала, а матурирала во мај, 1947г. во училиштето Стивенс (англ. Stevens School), мала приватна институција во палатата на Волнат Лејн (англ. Walnut Lane). Во нејзиниот алманах како омилени актери биле наведени Ингрид Бергман (англ.Ingrid Bergman) и Џозеф Котен (англ.Јoseph Cotten). Во делот на претскажувањето на Стивенс ( Stevens’ Prophency ) било запишано: ‘Г-ѓица Грејс П. Кели – позната ѕвезда на сцената и филмското платно’
::
 
::
::
::== Награди и номинации ==
::* '''[[Оскар|Филмска награда Оскар]]'''
::** [[1954]]: [[Оскар за најдобра споредна улога|Најдобра споредна актерка]] (''[[Могамбо]]'') - ''''Номинирана'''
::** [[1955]]: [[Оскар за најдобра главан улога|Најдобра главна актерка]] (''[[Провинцијалка]]'') - '''Наградена'''
::
::* '''[[БАФТА]]'''
::** 1954: Најдобра странска актерка (''Провинцијалка'') - '''Номинирана'''
::** 1955: Најдобра странска актерка (''Договор У за убиство'') - '''Номинирана'''
::
::* '''[[Златен глобус]]'''
::** 1954: [[Златен глобус за најдобра споредна улога во игран филм|Најдобра споредна актерка]] (''Могамбо'') - '''Наградена'''
::** 1955: [[Златен глобус за најдобра главна улога во игран филм (драма)|Најдобра главна актерка(драма)]] (''Провинцијалка'') - '''Наградена'''
::** [[1956]]: Хенријета награда за омилена филмска актерка - '''Наградена'''
::
::* '''Награда од националните филмски критичари'''
::** 1954: Најдобра актерка (''Провинцијалка'') - '''Наградена'''
::
::* '''Награда од њујоркшките филмски критичари'''
::** 1954: Најдобра актерка (''Провинцијалка'') - '''Наградена'''
::
::* '''Холивудскиот булевар на славните'''
::** Холивудски булевар 6329
::
::
::
::
::=== Користени врски ===
::
::* {{imdb name|id=0000038|name=Грејс Кели}}
::
::[[Категорија:Американски глумци]]
::
::[[af:Grace Kelly]]
::[[ar:غريس كيلي]]
::[[an:Grace Kelly]]
::[[be:Грэйс Келі]]
::[[bcl:Grace Kelly]]
::[[bg:Грейс Кели]]
::[[bs:Grace Kelly]]
::[[br:Grace Kelly]]
::[[ca:Grace Kelly]]
::[[cs:Grace Kelly]]
::[[cy:Grace Kelly]]
::[[da:Grace Kelly]]
::[[de:Grace Kelly]]
::[[et:Grace Kelly]]
::[[el:Γκρέις Κέλι]]
::[[en:Grace Kelly]]
::[[es:Grace Kelly]]
::[[eo:Grace Kelly]]
::[[eu:Grace Kelly]]
::[[fa:گریس کلی]]
::[[fr:Grace Kelly]]
::[[ga:Grace Kelly]]
::[[gl:Grace Kelly]]
::[[ko:그레이스 켈리]]
::[[hr:Grace Kelly]]
::[[id:Grace Kelly]]
::[[is:Grace Kelly]]
::[[it:Grace Kelly]]
::[[he:גרייס קלי]]
::[[ka:გრეის კელი]]
::[[la:Gratia Patricia (principissa Monoecensis)]]
::[[lv:Greisa Kellija]]
::[[lb:Grace Kelly]]
::[[hu:Grace Kelly]]
::[[mr:ग्रेस केली]]
::[[arz:جريس كيلى]]
::[[my:ကယ်လီ၊ ဂရေ့]]
::[[nl:Grace Kelly (actrice)]]
::[[ja:グレース・ケリー]]
::[[no:Grace Kelly]]
::[[nn:Grace Kelly]]
::[[oc:Grace Kelly]]
::[[pms:Grace Kelly]]
::[[pl:Grace Grimaldi]]
::[[pt:Grace Kelly]]
::[[ro:Grace Kelly]]
::[[qu:Grace Kelly]]
::[[ru:Келли, Грейс]]
::[[simple:Grace Kelly]]
::[[sk:Grace Kellyová]]
::[[sl:Grace Kelly]]
::[[sr:Грејс Кели]]
::[[sh:Grace Kelly]]
::[[fi:Grace Kelly]]
::[[sv:Grace Kelly]]
::[[tl:Grace Kelly]]
::[[th:เกรซ เคลลี]]
::[[tg:Грайс Келлй]]
::[[tr:Grace Kelly]]
::[[uk:Грейс Келлі]]
::[[vi:Grace Kelly]]
::[[war:Grace Kelly]]
::[[yo:Grace Kelly]]
::[[zh:格蕾丝·凯利]]
::
== Грејс Кели ==
'''Грејс Патриша Келис''' (12ти ноември, 1929г. – 14ти септември, 1982г.) била американска актерка која во април, 1956г. се венчала со Принцот од Монако, Реинер III и станала Принцеза на Монако, именувана како Нејзиното Височество Принцезата од Монако, често нарекувана Принцезата Грејс.
::По впуштањето во актерските води во 1950г. , на 20 годишна возраст, Грејс Кели се појавила на њујоршката театарска сцена, како и во повеќе од четириесет епизоди од актуелните драмски дела, емитувани за време на раните 50ти, Златната Доба на телевизијата. Во октомври, 1950г. со објавувњето на Могамбо, таа станала филмска ѕвезда, углед потврден и во 1954г. со наградата Златен Глобус и номинацијата за Оскар, како и главни улоги во 5 филма, вклучувајќи го и Провинцијалката, во кој покажа Оскарски победничка изведба. Се повлекла од актерството на 26 години за да започне со нејзините должности во Монако. Таа и Принц Реинер имале три деца: Каролина, Алберт и Стефани. Таа исто така ги задржала своите американски корени, одржувајќи двојно, Американско и Монашко државјанство.
::Таа починала на 14ти септември, 1982г. , кога изгубила контрола врз своето возило, доживувајќи удар, и се судрила. Нејзината ќерка, Принцеза Стефани, била во автомобилот со неа и ја преживеала несреќата.
::Во јуни 1999, Американскиот Филмски Институт ја постави на 13то место на нивната листа за врвни женски ѕвезди на америкнското кино.
=== Семејство ===
::Грејс Кели е родена во Филаделфија, во семејството на Џон Брендан ‘Џек’ Кели ( англ.  John Brendan "Jack" Kelly ) и неговата сопруга Маргарет Кетрин Мејџр ( англ. Margaret Katherine Majer ). Новороденчето било крстено по сестрата на нејзиниот татко, која починала на рана возраст. Таа била од ирско и германско потекло, израсната како Католик. Пред својот брак, нејзината мајка учела физичко образование на универзитетот Темпл и подоцна станала првата жена која управувала со одделот за физичко образование на универзитетот во Пенсилванија. Џек Кели бил веслар, кој три пати освоил златен медал на Олимписките игри и станал богат кога неговата фирма за изградба станала најголемото претпријатие на источниот брег, од тој тип. Изјаснувајќи се како демократ, тој ја стекнал партиската номинација за градоначалник на изборите во 1935 , но ги изгубил изборите. Во понатамошните години служел во комисијата на Фермон парк ( англ. Fairmount Park ) и за време на Втората светска војна бил назначен за државен директор на Фитнес од страна на претседателот Рузвелт.
::Кога се родила Грејс, семејството Кели веќе имало две деца, Маргарет Кетрин, позната како Пеги ( англ. Margaret Katherinе, Peggy, 13 јуни 1925г. – 23 ноември, 1991г. ) и Џон Брендан, познат како Кел ( англ. John Brendan, Kell, 24 мај 1927г. – 2 мај 1985г.). Другата ќерка, Елизабет Ан, позната како Лизан ( англ. Elizabeth Anne, Lizanne, 25 јуни 1933г. – 24 ноември 2009г. ), се родила три ипол години по раѓањето на Грејс.
::На крштевката на Маргарет во 1925г., мајката на Џек Кели го изразила своето разочарување поради тоа што бебето не било крстено Грејс, во спомен на нејзината последна ќерка, која починала млада. Следната година, по смртта на неговата мајка, Џек Кели решил дека неговата следна ќерка ќе го носи името и по три години, во ноември 1929г. со пристигнувањето на Грејс Патриша, последната желба на неговата мајка била испочитувана.
::Следејќи ги атлетските стапки на својот татко, во 1947г. Џон ја освоил наградата Џејмс И. Саливан ( aнгл. James E. Sullivan Award ), како државен, врвен аматерски атлетичар. Исто така, по стапките на својот татко кој во 1920г. и 1924г. освоил златни медали во веслање на летните олимписки игри, тој се натпреварувал во 1948г.,1952г. и 1956г. на летните олимписки игри во Мелбурн, каде на 27 ноември, седум месеци по свадбата на неговата сестра во Монако, освоил бронзен медал кој и‘ го подарил во таа прилика. Тој служел и како градски советник, и патот Филаделфија Кели Драјв е именуван по него.
::Двајца од чичковците на Грејс Кели биле познати во областа на уметноста; најстариот брат на нејзиниот татко , Волтер Кели (англ. Walter C. Kelly, 1873-1939г.) бил естраден уметник чие познато дело The Virginia Judge било снимено во 1930г. под продукцијата на Метро-Голдвин-Мајер ( англ. MGM ) а во 1935г. и под Парамаунт ( англ. Paramount Pictures), а другиот постар брат, Џорџ Кели ( англ. George Kelly, 1887-1974г. ), одвоен од семјството поради неговата хомосексуалност, станал прочуен во 1920г. како драматург, сценарист и режисер со комедијата-драма хит, The Show Off во 1924-25 и бил награден со Пулицеровата награда за драма во 1926г., за неговата следна драма Сопругата на Крег ( англ. Craig’s Wife )
=== Актерска кариера ===
::Додека го посетувала престижното католичко училиште, Академијата Равенхил, Кели со своите сестри и мајка работела на модни општествени настани. Во 1942г., на дванаесет годишна возраст таа ја одиграла главната улога во Не ги храни животните (англ. Don’t feed the animals). Додека била средношколка таа глумела и танцувала, а матурирала во мај, 1947г. во училиштето Стивенс (англ. Stevens School), мала приватна институција во палатата на Волнат Лејн (англ. Walnut Lane). Во нејзиниот алманах како омилени актери биле наведени Ингрид Бергман (англ.Ingrid Bergman) и Џозеф Котен (англ.Јoseph Cotten). Во делот на претскажувањето на Стивенс ( Stevens’ Prophency ) било запишано: ‘Г-ѓица Грејс П. Кели – позната ѕвезда на сцената и филмското платно’
=== Сцена и филмско платно ===
::Поради ниските резултати по математика, Кели била одбиена од колеџот Бенингтон, во јули, 1947г. На вчудоневиденоста на нејзините родители (наспроти занимањата на нејзините браќа, татко и’ гледал на глумата како низок удар дури и за некој уличар) Кели решила да си ги исполни своите соништа поврзани со сценската кариера. За една аудиција на Американската Академија за Драмски Уметности, во Њу Јорк, таа искористила сцена од делото на својот вујко од 1923г. Носители на факелот ( англ.The Torch-Bearers). Иако училиштето веќе ја имало пополнето квотата за семестарот, Кели се изборила за интервју со канцеларот за приеми Емили Дистел и била примена поради нејзиниот чичко, Џорџ. Живеејќи во хотелот за жени, Барбизон, угледна зграда која спречувала влез за мажи по 22ч. и работејќи како модел за да ги поткрепи своите студии, Кели започнала со нејзиниот прв семестар следниот октомври. Како внимателен студент, за да го подобри и усоврши својот говор, таа користела магнетофон. Нејзините актерски активности ја одвеле до сцената, каде била најзабележителна како дебитан, во Стриндберговото дело, Таткото (англ.The Father), покрај Рејмонд Масеј англ. Raymond Massey). За нејзината матурска изведба, на 19 годишна возраст таа ја играла Трејси Грејс, во претставата Приказната Филаделфија (англ. The Philadelphia Story).
 
::Улогата на Бетел Меридеј и’ била доделена на Кели од страна на режисерот Делберт Ман, улога од преработка на новелата Синклер Луис (англ. Sinclair Lewis), во првата од шеесетте телевизиски програми во живо. Најпосле, телевизискиот успех и’ донел улога и во поголем филм. Филмското дебитирање Кели го доживеала со мала улога во филмот Четиринаесет Часа, во 1951г. За време на снимањето таа била забележана од Гери Купер, кој подоцна ја делел главната улога со неа во филмот Точно на Пладне (англ.High Noon). Тој бил восхитен од неа и изјавил дека таа е ‘различна од сите оние актерки кои ги има премногу.’
Улогата на Бетел Меридеј и’ била доделена на Кели од страна на режисерот Делберт Ман, улога од преработка на новелата Синклер Луис (англ. Sinclair Lewis), во првата од шеесетте телевизиски програми во живо. Најпосле, телевизискиот успех и’ донел улога и во поголем филм. Филмското дебитирање Кели го доживеала со мала улога во филмот Четиринаесет Часа, во 1951г. За време на снимањето таа била забележана од Гери Купер, кој подоцна ја делел главната улога со неа во филмот Точно на Пладне (англ.High Noon). Тој бил восхитен од неа и изјавил дека таа е ‘различна од сите оние актерки кои ги има премногу.’
::Сепак, нејзината изведба во Четиринаесет Часа не била забележана од страна на критичарите и со тоа не ја одвело до други улоги. Продолжила со работата во театарот и на телевизија, иако и’ недостигале гласовни способности и долга кариера на сцената не било она кон кое целела, Кели глумела во Градините Елич во Колорадо, кога добила телеграма од режисерот Стенли Крамер,во која и’ понудил главна улога покрај Гери Купер во Точно на пладне.
 
==== Актерка на МГМ ====
Сепак, нејзината изведба во Четиринаесет Часа не била забележана од страна на критичарите и со тоа не ја одвело до други улоги. Продолжила со работата во театарот и на телевизија, иако и’ недостигале гласовни способности и долга кариера на сцената не било она кон кое целела, Кели глумела во Градините Елич во Колорадо, кога добила телеграма од режисерот Стенли Крамер,во која и’ понудил главна улога покрај Гери Купер во Точно на пладне.
::Иако најпрвин улогата и’ била доделена на Џин Тирни (англ.Gene Tirney), таа се откажала во последен момент поради приватни проблеми. Режисерот Џон Форд (англ.John Ford) ја забележал Кели за прв пат на пробно снимање во 1951г.,а во 1952г. студиото ја однело Кели на аудиција во Лос Анџелес. Форд изјавил дека Кели покажала ‘воспитување,квалитет и класа’. Таа ја добила улогата, заедно со 7-годишен договор со релативно ниска плата од 850$ неделно. Кели го потпишала договорот под два услова: првиот бил секоја година да има одмор за да може да работи во театарот, а вториот да живее во Њу Јорк, Менхетен, на 200 И. Улица 66та. По два месеци, во ноември, Кели и екипата пристигнале во Наироби за да го започнат снимањето на филмот Магамбо. Подоцна, на холивудската новинарка Хеда Хупер, Кели и’ изјавила: ‘ Бев заинтересирана за Могамбо поради три нешта. Џон Форд, Кларк Гејбл и патување во Африка со сите платени трошоци. Доколу Могамбо се снимаше во Аризона, немаше да прифатам.’ Една пауза во распоредот на снимањето им овозможила на Кели и нејзината колешка Ава Гарднер,и посета на Рим. Улогата во Могамбо, како Линда Нордли,под продукцијата на МГМ, и’ донела на Кели Златен Глобус за најдобра женска споредна улога и нејзината прва номинација за Оскар за најдобра женска споредна улога.
 
::По успехот од Могамбо, Кели ја играла главната улога во телевизиската серија Правецот на Еден Орел ( англ. The Way of an Eagle ), заедно со Жан-Пјер Омонт (англ Jean-Pierre Aumont), пред да и’ биде доделена улогата во бродвејскиот хит на Фредерик Нот (англ.Frederick Knott) Одбери У за Убиец (англ. Dial M for Murder). Режисерот Алфред Хичкок исто така го гледал пробното снимање од 1950г. и станал еден од последните советници на Кели. Тој целосно ја искористил нејзината убавина пред камерите. Во една сцена во која нејзиниот лик Маргот Вендис е речиси убиен , пламнува борба помеѓу неа и убиецот кој го игра Тони Дасон (англ. Tony Dawson), во која таа го клоца и удира,обидувајќи се да му се спротиви на својот убиец. Одбери У за Убиство ја доживеал својата премиера во кината во мај 1954г.,проследена со позитивни критики и успех во сите продавници за билети.
=== Актерка на МГМ ===
::Кели започнала со снимање на нејзиниот следен филм, Мостовите во Токо-Ри (англ.The Bridges at Toko-Ri) во јануари 1954г. заедно со Вилиам Холден(англ. William Holden). Улогата на Ненси,сопругата на морнарскиот чиновник Хари ( Холден ), се покажала како ситен, но сепак значаен дел од целата приказна. Издаден во јуни 1955г. Њу Јоркер (англ. The New Yorker) ја искоментирал очигледната хемија на екраните помеѓу Кели и Холден, и изведбата која ја покажала Кели, ја забележал како ‘ доста самоуверена’
Иако најпрвин улогата и’ била доделена на Џин Тирни (англ.Gene Tirney), таа се откажала во последен момент поради приватни проблеми. Режисерот Џон Форд (англ.John Ford) ја забележал Кели за прв пат на пробно снимање во 1951г.,а во 1952г. студиото ја однело Кели на аудиција во Лос Анџелес. Форд изјавил дека Кели покажала ‘воспитување,квалитет и класа’. Таа ја добила улогата, заедно со 7-годишен договор со релативно ниска плата од 850$ неделно. Кели го потпишала договорот под два услова: првиот бил секоја година да има одмор за да може да работи во театарот, а вториот да живее во Њу Јорк, Менхетен, на 200 И. Улица 66та. По два месеци, во ноември, Кели и екипата пристигнале во Наироби за да го започнат снимањето на филмот Магамбо. Подоцна, на холивудската новинарка Хеда Хупер, Кели и’ изјавила: ‘ Бев заинтересирана за Могамбо поради три нешта. Џон Форд, Кларк Гејбл и патување во Африка со сите платени трошоци. Доколу Могамбо се снимаше во Аризона, немаше да прифатам.’ Една пауза во распоредот на снимањето им овозможила на Кели и нејзината колешка Ава Гарднер,и посета на Рим. Улогата во Могамбо, како Линда Нордли,под продукцијата на МГМ, и’ донела на Кели Златен Глобус за најдобра женска споредна улога и нејзината прва номинација за Оскар за најдобра женска споредна улога.
::Кели без двоумење ја одбила можноста да ја сподели главната улога со Мерлон Брандо во На Крајбрежјето (англ.On the waterfront), која на нејзината замена Ева Мари Сент (англ.Eva Marie Saint) и’ донело Оскар. Но, наместо таа, Кели ја прифатила улогата на Лиза Фримонт во Задниот Прозорец (англ.The Rear Window). Кели изјавила: ‘За време на снимањето на Одбери У за Убиство , Хичкок ми збореше за Задниот Прозорец цело време, дури и пред да одлучиме за моето учество во него.’ Иако Кели и Хичкок ги поврзувало заедничката смисла за хумор и воодушевување, понекогаш се јавувала мала неслога во врска со гардеробата:
 
::На пробата за сцената во Задниот Прозорец каде што носам тенка ноќница, Хичкок ја побара Едит Хед. Тој дојде до нас и рече: ‘Видете, градите во ноќницава не се во ред, ќе мора да ставиме нешто тука’ Тоа беше толку слатко, бидејќи не сакаше да ме навреди, зборуваше тивко со Едит. Кога отидовме во мојата соблекувална, Едит рече: ‘Г-динот Хичкок е загрижен бидејќи тука има лажна фалта. Сака да ставам вештачки влошки за гради’ A јас реков: ‘Не може да ставите влошки, ќе се познава и нема да ги носам’ ‘Па што ќе правиме?’рече таа. Па набрзина одземавме нешто оттука, направивме некои исправки онаму и стоев исправена колку што можам – без влошки. Кога излегов на снимањето, Хичкок не’ погледна мене и Едит и рече: ‘Гледате колкава разлика прават?’
По успехот од Могамбо, Кели ја играла главната улога во телевизиската серија Правецот на Еден Орел ( англ. The Way of an Eagle ), заедно со Жан-Пјер Омонт (англ Jean-Pierre Aumont), пред да и’ биде доделена улогата во бродвејскиот хит на Фредерик Нот (англ.Frederick Knott) Одбери У за Убиец (англ. Dial M for Murder). Режисерот Алфред Хичкок исто така го гледал пробното снимање од 1950г. и станал еден од последните советници на Кели. Тој целосно ја искористил нејзината убавина пред камерите. Во една сцена во која нејзиниот лик Маргот Вендис е речиси убиен , пламнува борба помеѓу неа и убиецот кој го игра Тони Дасон (англ. Tony Dawson), во која таа го клоца и удира,обидувајќи се да му се спротиви на својот убиец. Одбери У за Убиство ја доживеал својата премиера во кината во мај 1954г.,проследена со позитивни критики и успех во сите продавници за билети.
::Новиот колега на Кели, Џејмс Стјуарт, бил полн со ентузијазам поради снимањето со неа. Улогата на Лиза Фримонт, богат модел од менхетенското високо друштво, не била ниту малку слична со ниту една од претходните улоги кои ги играла. За прв пат, таа била независна жена со кариера. Стјуарт играл улога на шпекулативен фотограф со скршена нога, врзан за инвалидската количка и осуден на тоа да ги набљудува случувањата само од неговиот прозорец. Како што правел и претходно, Хичкок го започнал филмот со забавена сцена од силуетата на Кели, а понатака го запечатил со бакнежот на двете ѕвезди, на крајот задржувајќи се на профилот на Кели. Со издавањето на филмот во октомври 1954г., Кели повторно била величена.
 
::Кели ја добила и улогата на трпеливата сопруга на Бинг Крозби, Џорџ Елгин, во Провинцијалка ( The Country Girl ) , откако Џенифер Џонес се повлекла поради бременоста. Веќе запознаена со претставата, Кели била повеќе од заинтересирана за улогата. Но, продукцијата МГМ морале да ја позајмат Кели на Парамаунт. Таа непопустливо им се заканила дека доколку не и биде дозволено да снима со нив, ќе се спакува и ќе си замине за Њу Јорк засекогаш. МГМ попуштиле и улогата била нејзина.
Кели започнала со снимање на нејзиниот следен филм, Мостовите во Токо-Ри (англ.The Bridges at Toko-Ri) во јануари 1954г. заедно со Вилиам Холден(англ. William Holden). Улогата на Ненси,сопругата на морнарскиот чиновник Хари ( Холден ), се покажала како ситен, но сепак значаен дел од целата приказна. Издаден во јуни 1955г. Њу Јоркер (англ. The New Yorker) ја искоментирал очигледната хемија на екраните помеѓу Кели и Холден, и изведбата која ја покажала Кели, ја забележал како ‘ доста самоуверена’.
::За овој филм Кели била повторно споена со Вилијам Холден. Нејзината улога, како сопруга на упропастениот алкохоличар, кој го играл Крозби, е емотивно растргната помеѓу двајца љубовници. Холден ја моли Кели да го напушти нејзиниот сопруг и да биде со него. Парче нежност успева да се протне во неа, дури и откако била маѓепсана од Крозби, опишувајќи ‘патетична алузија на слабост во прекрасно блескав човек. Тоа нам не’ привлекува многу. Ме привлече мене. Бев толку млада. Неговата слабост ми изгледаше трогателна и слатка, направи да го засакам уште повеќе‘
 
::Како резултат на нејзината изведба во Провинцијалката, Кели била номинирана за Оскар за најдобра актерка. Нејзината главна конкурентка за наградата била Џуди Гарланд ( Judy Garland) со нејзината нагласена изведба со која се вратила на сцената, во Ѕвездата е родена (A Star Is Born), глумејќи не само способна актерка-пејачка, туку и иронично, сопруга на филмска ѕвезда, алкохоличар. Иако Кели ја освоила наградата за најдобра актерка, од Награди на здружените њујоршки филмски критичари (New York Film Critics Circle), за изведбите во нејзините три големи улоги во 1954г. (Задниот прозорец, Одбери У за убиство и Провинцијалката), двете, и таа и Гарланд добиле Златен Глобус за нивните изведби за почит.
Кели без двоумење ја одбила можноста да ја сподели главната улога со Мерлон Брандо во На Крајбрежјето (англ.On the waterfront), која на нејзината замена Ева Мари Сент (англ.Eva Marie Saint) и’ донело Оскар. Но, наместо таа, Кели ја прифатила улогата на Лиза Фримонт во Задниот Прозорец (англ.The Rear Window). Кели изјавила: ‘За време на снимањето на Одбери У за Убиство , Хичкок ми збореше за Задниот Прозорец цело време, дури и пред да одлучиме за моето учество во него.’ Иако Кели и Хичкок ги поврзувало заедничката смисла за хумор и воодушевување, понекогаш се јавувала мала неслога во врска со гардеробата:
::До следнитот март, трката помеѓу Кели и Гарланд станувала се потесна. На доделувањето на Оскарите, на 30ти март, 1955г., Гарланд била во болница, веќе породена, со својот син Џозеф Луис, и поради тоа не можела да присуствува. Сепак, се зборело дека таа е фаворитот, и поради тоа Ен-Би-Си ( NBC ) ги поставиле своите камери во нејзината болничка соба, за доколку биде прогласена за победнк, да може да го даде својот говор во живо. Меѓутоа, кога Вилијам Холден ја прогласил Кели за победник, камерите биле веднаш исклучени, без да и’ кажатн ниту збор на Гарланд. Подоцна било соопштено дека на Гарланд не и’ било многу мило за победата на Кели, изјавувајќи во подоцнежните години ‘Не го ценам тоа што Кели ја тргна својата маска и замина со мојот Оскар’
{{Цитатник|На пробата за сцената во Задниот Прозорец каде што носам тенка ноќница, Хичкок ја побара Едит Хед. Тој дојде до нас и рече: ‘Видете, градите во ноќницава не се во ред, ќе мора да ставиме нешто тука’ Тоа беше толку слатко, бидејќи не сакаше да ме навреди, зборуваше тивко со Едит. Кога отидовме во мојата соблекувална, Едит рече: ‘Г-динот Хичкок е загрижен бидејќи тука има лажна фалта. Сака да ставам вештачки влошки за гради’ A јас реков: ‘Не може да ставите влошки, ќе се познава и нема да ги носам’ ‘Па што ќе правиме?’рече таа. Па набрзина одземавме нешто оттука, направивме некои исправки онаму и стоев исправена колку што можам – без влошки. Кога излегов на снимањето, Хичкок не’ погледна мене и Едит и рече: ‘Гледате колкава разлика прават?}}
::Во април, 1954г, Кели заминала за Колумбија, на десетдневно снимање на нејзиниот следен проект, Зелен Оган (Green Fire), со Стјуарт Гренџер, (Stewart Granger). Кели ја играла Кетрин Ноуланд, сопственичка на плантажа за кафе. Во својата биографија, Гренџер напишал за својата одбивност кон филското сценарио, додека Кели подоцна и’се доверила на Хеда Хупер, ‘ Не беше пријатно. Работевме во бедно село, мизерни и валкани колиби Дел од екипата претрпе бродолом ... Ужасно беше.’ Зелен Оган бил неуспех и кај критичарите, и во продавниците за билети.
 
::По непрекинатото снимање на Задниот прозорец, Токо-Ри, Провинцијалката и Зелен Оган, Кели заминала за Франција, заедно со Бернард ‘Барни’ Штраус, за да започне со снимањето на нејзиниот трет и последен филм на Алфред Хичкок, Да се фати крадец (To Catch a Thief). Помеѓу Кели и нејзиниот колега, Кери Грант се развил взаемен восхит. И двајцата го одржувале нивното пријателство до крајот на своите животи. Години подоцна, кога бил прашан која е неговата омилена актерка , Грант без двоумење одговорил: ‘ Со цела почит кон драгата Ингид Бергман (Ingrid Bergman), јас ја претпочитам Грејс. Таа има некоја ведрина во себе’
Новиот колега на Кели, Џејмс Стјуарт, бил полн со ентузијазам поради снимањето со неа. Улогата на Лиза Фримонт, богат модел од менхетенското високо друштво, не била ниту малку слична со ниту една од претходните улоги кои ги играла. За прв пат, таа била независна жена со кариера. Стјуарт играл улога на шпекулативен фотограф со скршена нога, врзан за инвалидската количка и осуден на тоа да ги набљудува случувањата само од неговиот прозорец. Како што правел и претходно, Хичкок го започнал филмот со забавена сцена од силуетата на Кели, а понатака го запечатил со бакнежот на двете ѕвезди, на крајот задржувајќи се на профилот на Кели. Со издавањето на филмот во октомври 1954г., Кели повторно била величена.
=== Брак ===
 
::Во април, 1955г. Кели ја водела американската делегација на Канскиот филмски фестивал. За време на фестивалот, таа била поканета да учествува на една фотосесија, во палатата во Монако, со Принцот Реинер III, владетелот на кнежеството. По неколку одложувања и компликации, Кели го запознала принцот на Монако.
Кели ја добила и улогата на трпеливата сопруга на Бинг Крозби, Џорџ Елгин, во Провинцијалка ( The Country Girl ) , откако Џенифер Џонес се повлекла поради бременоста. Веќе запознаена со претставата, Кели била повеќе од заинтересирана за улогата. Но, продукцијата МГМ морале да ја позајмат Кели на Парамаунт. Таа непопустливо им се заканила дека доколку не и биде дозволено да снима со нив, ќе се спакува и ќе си замине за Њу Јорк засекогаш. МГМ попуштиле и улогата била нејзина.
::По враќањето во Америка, Кели почнала да работи на Лебедот(The Swan) , во кој како резултат на коинциденција таа е принцеза. Во меѓувреме, таа започнала приватна преписка со Реинер. Во декември, Реинер заминал на патување за Америка, кое било одредено како службено патување, иако се шпекулирало дека тој активно бара жена. Во спогодбата со Франција, во 1918г. било наведено дека доколку Реинер нема наследник, Монако ќе се врати на Франција, како резултат на кризите околу престолот на Монако во 1918г. На една прес конфереција во Соединетите Држави, кога Реинер бил прашан дали е во потрага по сопруга, тој одговорил ‘Не’ . Второто поставено прашање гласело: ‘Доколку бевте во потрага по сопруга, каква би сакале да биде?’, тој се насмеал и одговорил ‘Не знам-најдобра’. Реинер се сретнал со Кели и нејзиното семејство, и по три дена, принцот ја запросил. Кели прифатила и семејствата започнале да се подготвуваат за она кое печатот го нарекувало ‘Венчавка на Столетието’. Кели и нејзиното семејство морале како чеиз да обезбедат 2 милиони американски долари, како бракот би тргнал. Религиозната венчавка била закажана за 19ти април, 1956г. Вестите за свршувачката биле сензација, иако тие навестувале можен крај на филмската кариера на Кели. На тоа Алфред Хичкок дал духовит одговор, велејќи дека е ‘многу среќен што Грејс си најде себеси таква добра прилика’.
 
::Подготовките за венчавката се развивале. Палатата во Монако била бојадисана и целосно преуредена . На 4ти април, 1956, заминувајќи од пристаништето на Њу Јорк, Кели заедно со своето семејство, деверуши, со својата пудлица и преку осумдесет куфери, се качила на прекуокеанскиот брод СС Конститушн (SS Constitution), до Француската Ривиера. Околу 400 новинари поднеле барање да испловат на истиот брод, но биле одбиени. Повеќе од 20.000 обожаватели ги наполниле улиците на Монако, да ја поздрават идната принцеза.
За овој филм Кели била повторно споена со Вилијам Холден. Нејзината улога, како сопруга на упропастениот алкохоличар, кој го играл Крозби, е емотивно растргната помеѓу двајца љубовници. Холден ја моли Кели да го напушти нејзиниот сопруг и да биде со него. Парче нежност успева да се протне во неа, дури и откако била маѓепсана од Крозби, опишувајќи ‘патетична алузија на слабост во прекрасно блескав човек. Тоа нам не’ привлекува многу. Ме привлече мене. Бев толку млада. Неговата слабост ми изгледаше трогателна и слатка, направи да го засакам уште повеќе‘
::Истата таа година, бил издаден последниот филм на Кели, музичката комедија Високо Општество (High Society), базиран на комедијата од 1940г. Приказната Филаделфија. Еден поважен дел од овој филм бил дуетот на Кели со Бинг Крозби, изведувајќи ја ‘Вистинска Љубов’ (True Love), со текст и музика на Коул Портер(Cole Porter).
Како резултат на нејзината изведба во Провинцијалката, Кели била номинирана за Оскар за најдобра актерка. Нејзината главна конкурентка за наградата била Џуди Гарланд ( Judy Garland) со нејзината нагласена изведба со која се вратила на сцената, во Ѕвездата е родена (A Star Is Born), глумејќи не само способна актерка-пејачка, туку и иронично, сопруга на филмска ѕвезда, алкохоличар. Иако Кели ја освоила наградата за најдобра актерка, од Награди на здружените њујоршки филмски критичари (New York Film Critics Circle), за изведбите во нејзините три големи улоги во 1954г. (Задниот прозорец, Одбери У за убиство и Провинцијалката), двете, и таа и Гарланд добиле Златен Глобус за нивните изведби за почит.
=== Принцезата од Монако ===
 
::Кели и Реинер ги направиле и двете, цивилна и религиозна венчавка. 40 минутната граѓанска свеченост се одвивала на 18ти април,1956г., во престолната просторија на палатата, и се емитувала низ цела Европа. Следниот ден, црковната прослава се случила во катедралата Св. Николас , во Монако (Saint Nicholas Cathedral). Венчалниот фустан на Кели, креиран од познатата дизајнерка на МГМ Хелен Роуз(Helen Rose), го подготвувале триесетина шивачки цели шест недели. Фустаните на деверушите биле дизајнирани од Џо Ален Хонг (Joe Allen Hong) во Неиман Маркус (Neiman Marcus), откако Лоренс Маркус (Lawrence Marcus) го посетил Монако. Помеѓу 600те гости биле и холивудските ѕвезди Дејвид Нивен (David Niven) и неговата сопруга Хјордис ( Hjördis), Глориа Свансон (Gloria Swanson), Ава Гарднер (Ava Gardner) , крунисаниот Ага Кан (Aga Khan), Глориа Гинис (Gloria Guinness), Аиме де Ерен (Aimée de Heeren) Дејзи Фелоуз (Daisy Fellowes), Ети Плеш (Etti Plesch), Лејди Дијана Купер (Lady Diana Cooper) и Конрад Хилтон (Conrad Hilton). Френк Синатра отпрвина ја прифатил поканата, но во последен момент се премислил, стравувајќи да не ја засени невестата на денот на нејзината венчавка. Гледаноста на свеченоста на телевизиските екрани била проценета на 30 милиони гледачи. Истата вечер принцот и принцезата заминалe на нивниот седум дневен меден месец, на крстарење по Медитеранот, на јахтата на Реинер, Део Хуванте II (Deo Juvante II).
До следнитот март, трката помеѓу Кели и Гарланд станувала се потесна. На доделувањето на Оскарите, на 30ти март, 1955г., Гарланд била во болница, веќе породена, со својот син Џозеф Луис, и поради тоа не можела да присуствува. Сепак, се зборело дека таа е фаворитот, и поради тоа Ен-Би-Си ( NBC ) ги поставиле своите камери во нејзината болничка соба, за доколку биде прогласена за победнк, да може да го даде својот говор во живо. Меѓутоа, кога Вилијам Холден ја прогласил Кели за победник, камерите биле веднаш исклучени, без да и’ кажатн ниту збор на Гарланд. Подоцна било соопштено дека на Гарланд не и’ било многу мило за победата на Кели, изјавувајќи во подоцнежните години ‘Не го ценам тоа што Кели ја тргна својата маска и замина со мојот Оскар’.
::Како принцеза на Монако, таа ја основала АМАДЕ Мондијал (AMADE Mondiale) ( светско здружение на пријателите на децата ), непрофитна организација, основана во Монако и признаена од ОН како невладина организација. Според интернет страната на УНЕСКО, АМАДЕ ги подржува и заштитува ‘духовниот и физичкиот интегритет’ и ‘душевната благосостојба на децата низ целиот свет, без разликување на раса, националност или религија и во духот на целосна политичка независност’. Денес, по смртта на својата мајка, улогата на претсетадел ја има нејзината ќерка Каролина.
 
Во април, 1954г, Кели заминала за Колумбија, на десетдневно снимање на нејзиниот следен проект, Зелен Оган (Green Fire), со Стјуарт Гренџер, (Stewart Granger). Кели ја играла Кетрин Ноуланд, сопственичка на плантажа за кафе. Во својата биографија, Гренџер напишал за својата одбивност кон филското сценарио, додека Кели подоцна и’се доверила на Хеда Хупер, ‘ Не беше пријатно. Работевме во бедно село, мизерни и валкани колиби Дел од екипата претрпе бродолом ... Ужасно беше.’ Зелен Оган бил неуспех и кај критичарите, и во продавниците за билети.
 
По непрекинатото снимање на Задниот прозорец, Токо-Ри, Провинцијалката и Зелен Оган, Кели заминала за Франција, заедно со Бернард ‘Барни’ Штраус, за да започне со снимањето на нејзиниот трет и последен филм на Алфред Хичкок, Да се фати крадец (To Catch a Thief). Помеѓу Кели и нејзиниот колега, Кери Грант се развил взаемен восхит. И двајцата го одржувале нивното пријателство до крајот на своите животи. Години подоцна, кога бил прашан која е неговата омилена актерка , Грант без двоумење одговорил: ‘ Со цела почит кон драгата Ингид Бергман (Ingrid Bergman), јас ја претпочитам Грејс. Таа има некоја ведрина во себе’.
== Брак ==
Во април, 1955г. Кели ја водела американската делегација на Канскиот филмски фестивал. За време на фестивалот, таа била поканета да учествува на една фотосесија, во палатата во Монако, со Принцот Реинер III, владетелот на кнежеството. По неколку одложувања и компликации, Кели го запознала принцот на Монако.
 
По враќањето во Америка, Кели почнала да работи на Лебедот(The Swan) , во кој како резултат на коинциденција таа е принцеза. Во меѓувреме, таа започнала приватна преписка со Реинер. Во декември, Реинер заминал на патување за Америка, кое било одредено како службено патување, иако се шпекулирало дека тој активно бара жена. Во спогодбата со Франција, во 1918г. било наведено дека доколку Реинер нема наследник, Монако ќе се врати на Франција, како резултат на кризите околу престолот на Монако во 1918г. На една прес конфереција во Соединетите Држави, кога Реинер бил прашан дали е во потрага по сопруга, тој одговорил ‘Не’ . Второто поставено прашање гласело: ‘Доколку бевте во потрага по сопруга, каква би сакале да биде?’, тој се насмеал и одговорил ‘Не знам-најдобра’. Реинер се сретнал со Кели и нејзиното семејство, и по три дена, принцот ја запросил. Кели прифатила и семејствата започнале да се подготвуваат за она кое печатот го нарекувало ‘Венчавка на Столетието’. Кели и нејзиното семејство морале како чеиз да обезбедат 2 милиони американски долари, како бракот би тргнал. Религиозната венчавка била закажана за 19ти април, 1956г. Вестите за свршувачката биле сензација, иако тие навестувале можен крај на филмската кариера на Кели. На тоа Алфред Хичкок дал духовит одговор, велејќи дека е ‘многу среќен што Грејс си најде себеси таква добра прилика’.
 
Подготовките за венчавката се развивале. Палатата во Монако била бојадисана и целосно преуредена . На 4ти април, 1956, заминувајќи од пристаништето на Њу Јорк, Кели заедно со своето семејство, деверуши, со својата пудлица и преку осумдесет куфери, се качила на прекуокеанскиот брод СС Конститушн (SS Constitution), до Француската Ривиера. Околу 400 новинари поднеле барање да испловат на истиот брод, но биле одбиени. Повеќе од 20.000 обожаватели ги наполниле улиците на Монако, да ја поздрават идната принцеза.
 
Истата таа година, бил издаден последниот филм на Кели, музичката комедија Високо Општество (High Society), базиран на комедијата од 1940г. Приказната Филаделфија. Еден поважен дел од овој филм бил дуетот на Кели со Бинг Крозби, изведувајќи ја ‘Вистинска Љубов’ (True Love), со текст и музика на Коул Портер(Cole Porter).
 
== Принцезата од Монако ==
Грејс Кели го запознава принцот Рене од Монако на [[Канскиот филмски фестивал]] во 1955 година. Принцот пред тоа не бил женет, но заради наследството морал да се ожени, инаку не би обезбедил престолонаследник на Монако, и Монако повторно би припаднал на Франција. По запознавањето на Грејс со неговото семејство принцот ја запросува. Тие се венчале на 19ти април 1956 година.
Според, биографичарите кои пишуваат за Грејс кели велат дека нивниот брак не бил среќен. Таа била несреќна поради тоа што нејзиниот споруг како и кралското семејство не дозволувале да продолжи да се занимава со глума и да снима филмови, така што и покрај многуте понуди таа не смеела да прифати ниту една.
 
Кели и Реинер ги направиле и двете, цивилна и религиозна венчавка. 40 минутната граѓанска свеченост се одвивала на 18ти април,1956г., во престолната просторија на палатата, и се емитувала низ цела Европа. Следниот ден, црковната прослава се случила во катедралата Св. Николас , во Монако (Saint Nicholas Cathedral). Венчалниот фустан на Кели, креиран од познатата дизајнерка на МГМ Хелен Роуз(Helen Rose), го подготвувале триесетина шивачки цели шест недели. Фустаните на деверушите биле дизајнирани од Џо Ален Хонг (Joe Allen Hong) во Неиман Маркус (Neiman Marcus), откако Лоренс Маркус (Lawrence Marcus) го посетил Монако. Помеѓу 600те гости биле и холивудските ѕвезди Дејвид Нивен (David Niven) и неговата сопруга Хјордис ( Hjördis), Глориа Свансон (Gloria Swanson), Ава Гарднер (Ava Gardner) , крунисаниот Ага Кан (Aga Khan), Глориа Гинис (Gloria Guinness), Аиме де Ерен (Aimée de Heeren) Дејзи Фелоуз (Daisy Fellowes), Ети Плеш (Etti Plesch), Лејди Дијана Купер (Lady Diana Cooper) и Конрад Хилтон (Conrad Hilton). Френк Синатра отпрвина ја прифатил поканата, но во последен момент се премислил, стравувајќи да не ја засени невестата на денот на нејзината венчавка. Гледаноста на свеченоста на телевизиските екрани била проценета на 30 милиони гледачи. Истата вечер принцот и принцезата заминалe на нивниот седум дневен меден месец, на крстарење по Медитеранот, на јахтата на Реинер, Део Хуванте II (Deo Juvante II).
 
Како принцеза на Монако, таа ја основала АМАДЕ Мондијал (AMADE Mondiale) ( светско здружение на пријателите на децата ), непрофитна организација, основана во Монако и признаена од ОН како невладина организација. Според интернет страната на УНЕСКО, АМАДЕ ги подржува и заштитува ‘духовниот и физичкиот интегритет’ и ‘душевната благосостојба на децата низ целиот свет, без разликување на раса, националност или религија и во духот на целосна политичка независност’. Денес, по смртта на својата мајка, улогата на претсетадел ја има нејзината ќерка Каролина.
 
=== Деца и семејство ===
 
::Принцезата Грејс го родила нивното прво дете, принцезата Каролина, девет месеци и четири дена по венчавката. Настанот бил најавен од дваесет и една пушка, бил прогласен за државен празник и насекаде по кнежеството имало бесплатно шампанско. По помалку од една година, 101 пушка го најавиле раѓањето на нивното второ дете, принцот Алберт. Принцот Реинер и принцезата Грејс имале три деца:
Принцезата Грејс го родила нивното прво дете, принцезата Каролина, девет месеци и четири дена по венчавката. Настанот бил најавен од дваесет и една пушка, бил прогласен за државен празник и насекаде по кнежеството имало бесплатно шампанско. По помалку од една година, 101 пушка го најавиле раѓањето на нивното второ дете, принцот Алберт. Принцот Реинер и принцезата Грејс имале три деца:
::'''Каролина Луис Маргарит''' (Caroline Louise Marguerite), Принцезата од Хановер, родена на 23ти јануари,1957г., веројатна наследничка на престолот на Монако
'''Каролина Луис Маргарит''' (Caroline Louise Marguerite), Принцезата од Хановер, родена на 23ти јануари,1957г., веројатна наследничка на престолот на Монако
::'''Алберт II''', Принцот од Монако, роден на 14ти март 1958г., сегашен владетел на Кнежевството Монако
'''Алберт II''', Принцот од Монако, роден на 14ти март 1958г., сегашен владетел на Кнежевството Монако
::'''Принцезата Стефани Мари Елизабет''' (Princess Stéphanie Marie Elisabeth), родена 1ви Февруари, 1965г.
'''Принцезата Стефани Мари Елизабет''' (Princess Stéphanie Marie Elisabeth), родена 1ви Февруари, 1965г.
 
=== Подоцнежни години ===
::По венчавката, принцот Реинер забранил емитување на филмовите на Кели. Хичкок и’ ја понудил на Кели главната улога во неговиот филм ‘Марни’ (Marnie) во 1962г. Иако копнеела за тоа, јавниот повик против нејзиното учество во филм каде игра клептоманка, ја натерало повторно да размисли , за конечно да го одбие тој проект. Режисерот Херберт Рос се обидел да ја примами принцезата Грејс во неговиот филм од 1977г. Пресвртница (Turning Point), но принцот ја укинал идејата. Подоцна, истата таа година, Кели и’ се вратила на уметноста со низа поетски читања на сцена и прераскажување на документарецот Децата од театарската улица (The Children of Theater Street). Таа исто така го прераскажувала и играниот филм на Американската Радиодифузна Компанија (ABC) И афионот е цвет (The Poppy Is Also a Flower) (1966г.)
 
::Како принцеза, Кели била активна во подобрување на уметничките институции во Монако, а најпосле била формирана и Фондацијата на принцезата Грејс која ги подржувала локалните занаетчии.Таа била една од првите славни личности која ја подржувала и зборела во името на меѓународната асоцијација за помагање на доилките (La Leche League International), организација која се зазема за доењето; таа организирала годишна Божиќна прослава за локалните сирачиња и се посветила на градинарскиот клуб, со што се одразила нејзината љубов кон цвеќињата.
Како принцеза, Кели била активна во подобрување на уметничките институции во Монако, а најпосле била формирана и Фондацијата на принцезата Грејс која ги подржувала локалните занаетчии.Таа била една од првите славни личности која ја подржувала и зборела во името на меѓународната асоцијација за помагање на доилките (La Leche League International), организација која се зазема за доењето; таа организирала годишна Божиќна прослава за локалните сирачиња и се посветила на градинарскиот клуб, со што се одразила нејзината љубов кон цвеќињата.
::Од 1960г.,Кели станала и член на Интернационалната листа за најдобро облечени (International Best Dressed List ).
Од 1960г.,Кели станала и член на Интернационалната листа за најдобро облечени (International Best Dressed List ).
=== Приватен живот ===
 
::Низ целиот свој живот, Кели била предмет на озборувања и на таблоидите. Посебно нејзиниот љубовен живот кој бил мета на шпекулации. Од нејзината прва поголема улога кружеле разни приказни за афери со речиси секој поголем актер од тоа време. Многу е веројатно дека повеќето од приказните биле преувеличени и претерани.
== Приватен живот ==
::За време на снимањето Одбери У за убиство , се зборело дека била заведена од нејзиниот колега, Реј Миланд (Ray Milland), кој бил постар од неа цели 22 години. Тој ја убедувал Кели дека ја напуштил својата сопруга, за што подозна таа ќе дознае дека било само лага. Мјуриел Миланд (Muriel Milland) била една од најпознатите сопруги во Холивуд и добивала подршка од многу пријатели, вклучувајќи ја и озборувачката колумнистка Хеда Хупер. Откако Мјуриел дознала за наводната афера, Кели била етикетирана како растурачка на домови. Но градот го загубил интересот за целиот тој скандал откако Кели дала интервју за печатот објаснувајќи ја нејзината страна од приказната. Никогаш не се докажало дека Кели не подлегнала на приоѓањето од страна на Миланд; всушност нејзините тогашни пријатели, како Рита Гем (Rita Gam) верувале дека таа била помалку заинтересирана за него.
Низ целиот свој живот, Кели била предмет на озборувања и на таблоидите. Посебно нејзиниот љубовен живот кој бил мета на шпекулации. Од нејзината прва поголема улога кружеле разни приказни за афери со речиси секој поголем актер од тоа време. Многу е веројатно дека повеќето од приказните биле преувеличени и претерани.
::Веднаш по гледањето на Могамбо, американскиот дизајнер со француско потекло, Олег Касини (Oleg Cassini) ,уште истата вечер ја поканил Грејс на вечера во ресторанот Le Veu d’Or. Претходно венчан со актерката Џин Тирни, првичниот избор за улогата на Линда Нордли во Могамбо,Касини пораснал во Фиренца, изгледал доста културно и поседувал големо изобилство на шарм и љубезност. Тој лично бил исто толку освоен од Кели, како додека ја гледал во филмот, и многу наскоро побудил интерес кај неа, секојдневно праќајќи и’ букет од црвени рози. Неговата упорност се исплатела кога таа ја прифатила неговата покана за ручек, под услов да ги придружува нејзината најстара сестра, Пеги. Иако Кели и Касини биле на чекор до венчавка, нивната врска била прекината кога нејзините родители одбиле да го прифатат разведениот икатолик како нивни иден зет.
 
::Кога принцезата станала дел од палатата, принцот Реинер приложил листа на строги правила, во која забранил автограми, фотографии и уреди за аудио снимање. Без разлика на причините, на никој не му било дозволено да ја напушти просторијата, се додека принцезата не излезе прва, како би избегнала било какви замки од толпите обожаватели. Дали принцот или принцезата имале вонбрачни афери, не е познато, но двојката почнала да се зближува кратко пред смртта на Кели.
За време на снимањето Одбери У за убиство , се зборело дека била заведена од нејзиниот колега, Реј Миланд (Ray Milland), кој бил постар од неа цели 22 години. Тој ја убедувал Кели дека ја напуштил својата сопруга, за што подозна таа ќе дознае дека било само лага. Мјуриел Миланд (Muriel Milland) била една од најпознатите сопруги во Холивуд и добивала подршка од многу пријатели, вклучувајќи ја и озборувачката колумнистка Хеда Хупер. Откако Мјуриел дознала за наводната афера, Кели била етикетирана како растурачка на домови. Но градот го загубил интересот за целиот тој скандал откако Кели дала интервју за печатот објаснувајќи ја нејзината страна од приказната. Никогаш не се докажало дека Кели не подлегнала на приоѓањето од страна на Миланд; всушност нејзините тогашни пријатели, како Рита Гем (Rita Gam) верувале дека таа била помалку заинтересирана за него.
::Во едно интервју во 1960г. Кели објаснила дека почнала да го прифаќа надзорот како дел од јавниот живот, но била загрижена за изложувањето на своите деца на такви немилосрдни сплетки. Биографите на познатите личности, по смртта на Кели, со обновен интерес почнале да копаат по озборувањата.
 
===== Пријателството со Џозефина Бејкер =====
Веднаш по гледањето на Могамбо, американскиот дизајнер со француско потекло, Олег Касини (Oleg Cassini) ,уште истата вечер ја поканил Грејс на вечера во ресторанот Le Veu d’Or. Претходно венчан со актерката Џин Тирни, првичниот избор за улогата на Линда Нордли во Могамбо,Касини пораснал во Фиренца, изгледал доста културно и поседувал големо изобилство на шарм и љубезност. Тој лично бил исто толку освоен од Кели, како додека ја гледал во филмот, и многу наскоро побудил интерес кај неа, секојдневно праќајќи и’ букет од црвени рози. Неговата упорност се исплатела кога таа ја прифатила неговата покана за ручек, под услов да ги придружува нејзината најстара сестра, Пеги. Иако Кели и Касини биле на чекор до венчавка, нивната врска била прекината кога нејзините родители одбиле да го прифатат разведениот икатолик како нивни иден зет.
::Во 1951г. неодамна славната Кели смело се спротивила на еден рацистички инцидент во кој била вклучена протераната, афроамериканска пејачка и танчерка, Џозефина Бејкер (Josephine Baker), која како муштерија била одбиена, во еден од клубовите на Шерман Билингзли (Stork Club) во Њу Јорк. Кели, која во тој момент вечерала во клубот, згрозувајќи се, се упатила кон Бејкер (која ја немала никогаш запознаено), ја фатила под рака, излетала низ вратата, заколнувајќи се дека нема никогаш повеќе да се врати (така и сторила). По таа ноќ, тие две станале блиски пријателки. Нивното пријателство било повеќе јасно кога Бејкер била на работ на банкрот, а Кели (која во тоа време станала принцезата на Монако) и’ понудила вила и финансиска помош. Исто така, принцезата ја охрабрувала Бејкер да им се врати на своите настапи и го финансирала нејзиното победоносно враќање на сцената во 1975г. Кога Бејкер починала, принцезата го обезбедила нејзиниот погреб во Монако.
 
=== Смрт ===
Кога принцезата станала дел од палатата, принцот Реинер приложил листа на строги правила, во која забранил автограми, фотографии и уреди за аудио снимање. Без разлика на причините, на никој не му било дозволено да ја напушти просторијата, се додека принцезата не излезе прва, како би избегнала било какви замки од толпите обожаватели. Дали принцот или принцезата имале вонбрачни афери, не е познато, но двојката почнала да се зближува кратко пред смртта на Кели.
::Возејќи од француската ривиера, на 13ти септември, 1982г., заедно со ќерка си Стефани, принцезата Грејс доживува мозочен удар, поради кој таа губи контрола врз својот автомобил Ровер 6 и доживува сообраќајна несреќа. Местото на несреќата е лоцирано на 43°43′35″С 7°24′10″И. Иако од рушевините била извлечена жива, таа имала претрпено сериозни повреди и била онесвестена. Починала следниот ден, во медицинскиот центар Монако (кој во 1985г. бил преименуван во Медицнски центар 'Принцеза Грејс') без повторно да и’се поврати свеста, на 52г. На почетокот било соопштено дека принцезата Стефани поминала само со помали повреди, но подоцна се разјаснило дека таа се здобила со сериозни скршеници на вратот.
Во едно интервју во 1960г. Кели објаснила дека почнала да го прифаќа надзорот како дел од јавниот живот, но била загрижена за изложувањето на своите деца на такви немилосрдни сплетки. Биографите на познатите личности, по смртта на Кели, со обновен интерес почнале да копаат по озборувањата.
::Грејс била закопана на семејната гробница Грималди, на 18ти септември 1982г., по масовното опело во катедралата Св.Николас (St. Nicholas Cathedral) , во Монако. На службата имало 400 гости, вклучувајќи и истакнати претставници од странски влади и кралски семејства. Како претставник на британското кралско семејство присуствувала принцезата Дијана. А помеѓу членовите од филмската заедница, кои присуствувале на погребот бил и Кери Грант. Принцот Реинер, кој не се преженил, бил закопан до неа, по неговата смрт во 2005г.
 
::Џејмс Стјуарт, во својата пофалба ќе напише:
=== Пријателството со Џозефина Бејкер ===
::‘ ''Знаете, јас едноставно ја сакам Грејс Кели. Не поради тоа што беше принцеза,или актерка, не бидејќи ми беше пријателка, туку поради тоа што таа беше најљубезната дама која ја познавав. Грејс во мојот живот донесе исто што и во вашите, нежна, топла светлина секој пат кога ќе ја видев и секој пат кога ќе ја видев беше празник за мене. Без сомнеж, ќе ми недостасува, на сите ќе ни недостасува, Господ да те благослови, принцезо Грејс'' ’
Во 1951г. неодамна славната Кели смело се спротивила на еден рацистички инцидент во кој била вклучена протераната, афроамериканска пејачка и танчерка, Џозефина Бејкер (Josephine Baker), која како муштерија била одбиена, во еден од клубовите на Шерман Билингзли (Stork Club) во Њу Јорк. Кели, која во тој момент вечерала во клубот, згрозувајќи се, се упатила кон Бејкер (која ја немала никогаш запознаено), ја фатила под рака, излетала низ вратата, заколнувајќи се дека нема никогаш повеќе да се врати (така и сторила). По таа ноќ, тие две станале блиски пријателки. Нивното пријателство било повеќе јасно кога Бејкер била на работ на банкрот, а Кели (која во тоа време станала принцезата на Монако) и’ понудила вила и финансиска помош. Исто така, принцезата ја охрабрувала Бејкер да им се врати на своите настапи и го финансирала нејзиното победоносно враќање на сцената во 1975г. Кога Бејкер починала, принцезата го обезбедила нејзиниот погреб во Монако.
=== Наследство ===
 
::Додека била бремена со ќерка си Каролина, во 1956г., принцезата Грејс често била фотографирана како држи карактеристична, кожена чанта од Хермес. Таа веројатно ја користела чантата како штит, кој би и’ ја заштитил бременоста од изложување пред љубопитните очи на папараците. Сепак, чантата била доволно испопуларизирана и поврзувана со модната икона, за потоа да биде и позната како Кели чанта.
== Награди и номинации ==
::Фондацијата на принцезата Грејс била формирана во 1964 со цел да им помогне на оние со посебни потреби, на кои социјалните установи не им овозможиле услови. По смртта на принцезата Грејс, во 1983г., принцезата од Хановер, Каролина, ги превземала должностите како претседател на универзитетскиот совет на фондацијата. Алберт II, принцот од Монако е потпредседател.
* '''[[Оскар|Филмска награда Оскар]]'''
::Оваа фондација била основана по смртта на принцезата Грејс за да ја продолжи работата која таа анонимно ја извршувала низ целиот свој живот, потпомагајќи им на уметниците од областа на театарот, танцот и филмот. Наградите Грејс, програма создадена од истата фондација, до денес има наградено околу 500 уметници од повеќе од 100 институции во САД. , со повеќе од седум милиони долари. Фондацијата Грејс исто така ги има сите права, и го олеснува овластувањето на името и сликата на принцезата Грејс од Монако, низ целиот свет.
** [[1954]]: [[Оскар за најдобра споредна улога|Најдобра споредна актерка]] (''[[Могамбо]]'') - ''''Номинирана'''
::Во 1983г. бил прикажан филм, фокусиран на младоста на принцезата, во кој улогите на Грејс и принцот Реинер им биле доделени на Шерил Лед (Cheryl Ladd) и Иан МекШејн (Ian McShane).
** [[1955]]: [[Оскар за најдобра главан улога|Најдобра главна актерка]] (''[[Провинцијалка]]'') - '''Наградена'''
::На 18ти јуни, 1984г. принцот Реинер отворил јавна градина во Монако, во спомен на принцезата Грејс и нејзината страст кон цвеќињата.
* '''[[БАФТА]]'''
::Во 1993г. принцезата Грејс станала првата американска актерка чиј лик се појавува на поштенска марка.
** 1954: Најдобра странска актерка (''Провинцијалка'') - '''Номинирана'''
::Во 2003г., 83 години откако на олимпискиот освојувач на златен медал, Џон Кели му било забранет влез на најпрестижниот веслачки настан на светот, Хенлиската кралска регата (Henley Royal Regatta) го преименува женскиот четверец по неговата ќерка, ‘Принцеза Грејс Куп’ . Во 1981г. принцезата била поканета да ги води наградите на Хенлиската кралска регата, од страна на Хенли Стјуартс, како понуда за помирување која би ставила крај на конфликтот (61 год.) помеѓу семејствата Кели и Стјуардс. ( нејзиниот брат Џон Кели, ја освоил наградата Дијамантски Весла во 1947г. и 1949г., како и бронзен медал во сингл скул на летните олимписки игри, во 1956г. во Мелбурн.) Нејзиниот син, принцот Алберт, ги водеше наградите на Хенлиската кралска регата во 2004г.
** 1955: Најдобра странска актерка (''Договор У за убиство'') - '''Номинирана'''
::На 1ви април 2006г., музејот на уметности во Филаделфија претставил изложба со наслов Доличен за принцеза: венчалниот фустан на Грејс Кели, која била изложена до 21ви мај 2006г. Изложбата била во чест на 50тата годишница од венчавката на принцезата Грејс и принцот Реинер.
 
::25тата годишнина од нејзината смрт била одбележана со комеморативни монети од 2евра, издадени на 1ви јули 2007г., на кои на ‘националната’ страна им била обележана со ликот на принцезата Грејс. Во Монако и Соединетите Држави била изложена голема изложба, координирана од царското семејство, наречена ‘Грејс, принцезата од Монако: Почит кон животот и наледството на Грејс Кели’, која го славела нејзиниот живот и придонес за уметностите преку нејзината Фондација.
* '''[[Златен глобус]]'''
::Принцезата Стефани, во 2008г., ја отворила ‘ Епохата на Грејс Кели, принцезата на Монако’ во Москва.
** 1954: [[Златен глобус за најдобра споредна улога во игран филм|Најдобра споредна актерка]] (''Могамбо'') - '''Наградена'''
::Во октомври 2009г., на Родео Драјв (Rodeo Drive Walk of Style), била поставена спомен-плоча во чест на придонесите на принцезата Грејс за префинетоста и модата.
** 1955: [[Златен глобус за најдобра главна улога во игран филм (драма)|Најдобра главна актерка(драма)]] (''Провинцијалка'') - '''Наградена'''
::Во ноември 2009г., ТКФ (TCM-Turner Classic Movies) ја назначиле принцезата за ѕвезда на месецот, како би го одбележале нејзиниот 80ти роденден.
** [[1956]]: Хенријета награда за омилена филмска актерка - '''Наградена'''
::Во април 2010г., во музејот Викторија и Алберт, била отворена изложба со алиштата на Грејс Кели, од страна на принцот Алберт и Шарлин Витсток. Изложбата продолжила и во Австралија, во ликовната галерија Бендиго (Bendigo Art Gallery), помеѓу 11ти март и 17ти јуни, 2012г.
 
::Во ноември 2011г., изложбата ‘Грејс Кели: од филмска ѕвезда до принцеза’ на интернационалниот филмски фестивал во Торонто, била отворена од страна на принцот Алберт и принцезата Шарлин.
* '''Награда од националните филмски критичари'''
::
** 1954: Најдобра актерка (''Провинцијалка'') - '''Наградена'''
:
 
* '''Награда од њујоркшките филмски критичари'''
** 1954: Најдобра актерка (''Провинцијалка'') - '''Наградена'''
 
* '''Холивудскиот булевар на славните'''
** Холивудски булевар 6329
 
== Титули ==
*12ти ноември, 1929 година - 19ти април, 1956 година '' Госпоѓица Грејс Патриша Кели''
*19ти април 1956 година - 14ти септември, 1982 година ''Нејзино Височество, принцеза Грејс од Монако
 
== Смрт ==
Возејќи од француската ривиера, на 13ти септември, 1982г., заедно со ќерка си Стефани, принцезата Грејс доживува мозочен удар, поради кој таа губи контрола врз својот автомобил Ровер 6 и доживува сообраќајна несреќа. Местото на несреќата е лоцирано на 43°43′35″С 7°24′10″И. Иако од рушевините била извлечена жива, таа имала претрпено сериозни повреди и била онесвестена. Починала следниот ден, во медицинскиот центар Монако (кој во 1985г. бил преименуван во Медицнски центар 'Принцеза Грејс') без повторно да и’се поврати свеста, на 52г. На почетокот било соопштено дека принцезата Стефани поминала само со помали повреди, но подоцна се разјаснило дека таа се здобила со сериозни скршеници на вратот.
 
Грејс била закопана на семејната гробница Грималди, на 18ти септември 1982г., по масовното опело во катедралата Св.Николас (St. Nicholas Cathedral) , во Монако. На службата имало 400 гости, вклучувајќи и истакнати претставници од странски влади и кралски семејства. Како претставник на британското кралско семејство присуствувала принцезата Дијана. А помеѓу членовите од филмската заедница, кои присуствувале на погребот бил и Кери Грант. Принцот Реинер, кој не се преженил, бил закопан до неа, по неговата смрт во 2005г.
Џејмс Стјуарт, во својата пофалба ќе напише:
{{Цитатник|Знаете, јас едноставно ја сакам Грејс Кели. Не поради тоа што беше принцеза,или актерка, не бидејќи ми беше пријателка, туку поради тоа што таа беше најљубезната дама која ја познавав. Грејс во мојот живот донесе исто што и во вашите, нежна, топла светлина секој пат кога ќе ја видев и секој пат кога ќе ја видев беше празник за мене. Без сомнеж, ќе ми недостасува, на сите ќе ни недостасува, Господ да те благослови, принцезо Грејс.}}
 
== Наследство ==
Додека била бремена со ќерка си Каролина, во 1956г., принцезата Грејс често била фотографирана како држи карактеристична, кожена чанта од Хермес. Таа веројатно ја користела чантата како штит, кој би и’ ја заштитил бременоста од изложување пред љубопитните очи на папараците. Сепак, чантата била доволно испопуларизирана и поврзувана со модната икона, за потоа да биде и позната како Кели чанта.
 
Фондацијата на принцезата Грејс била формирана во 1964 со цел да им помогне на оние со посебни потреби, на кои социјалните установи не им овозможиле услови. По смртта на принцезата Грејс, во 1983г., принцезата од Хановер, Каролина, ги превземала должностите како претседател на универзитетскиот совет на фондацијата. Алберт II, принцот од Монако е потпредседател.
Оваа фондација била основана по смртта на принцезата Грејс за да ја продолжи работата која таа анонимно ја извршувала низ целиот свој живот, потпомагајќи им на уметниците од областа на театарот, танцот и филмот. Наградите Грејс, програма создадена од истата фондација, до денес има наградено околу 500 уметници од повеќе од 100 институции во САД. , со повеќе од седум милиони долари. Фондацијата Грејс исто така ги има сите права, и го олеснува овластувањето на името и сликата на принцезата Грејс од Монако, низ целиот свет.
 
Во 1983г. бил прикажан филм, фокусиран на младоста на принцезата, во кој улогите на Грејс и принцот Реинер им биле доделени на Шерил Лед (Cheryl Ladd) и Иан МекШејн (Ian McShane).
На 18ти јуни, 1984г. принцот Реинер отворил јавна градина во Монако, во спомен на принцезата Грејс и нејзината страст кон цвеќињата.
 
Во 1993г. принцезата Грејс станала првата американска актерка чиј лик се појавува на поштенска марка.
 
Во 2003г., 83 години откако на олимпискиот освојувач на златен медал, Џон Кели му било забранет влез на најпрестижниот веслачки настан на светот, Хенлиската кралска регата (Henley Royal Regatta) го преименува женскиот четверец по неговата ќерка, ‘Принцеза Грејс Куп’ . Во 1981г. принцезата била поканета да ги води наградите на Хенлиската кралска регата, од страна на Хенли Стјуартс, како понуда за помирување која би ставила крај на конфликтот (61 год.) помеѓу семејствата Кели и Стјуардс. ( нејзиниот брат Џон Кели, ја освоил наградата Дијамантски Весла во 1947г. и 1949г., како и бронзен медал во сингл скул на летните олимписки игри, во 1956г. во Мелбурн.) Нејзиниот син, принцот Алберт, ги водеше наградите на Хенлиската кралска регата во 2004г.
 
На 1ви април 2006г., музејот на уметности во Филаделфија претставил изложба со наслов Доличен за принцеза: венчалниот фустан на Грејс Кели, која била изложена до 21ви мај 2006г. Изложбата била во чест на 50тата годишница од венчавката на принцезата Грејс и принцот Реинер.
25тата годишнина од нејзината смрт била одбележана со комеморативни монети од 2евра, издадени на 1ви јули 2007г., на кои на ‘националната’ страна им била обележана со ликот на принцезата Грејс. Во Монако и Соединетите Држави била изложена голема изложба, координирана од царското семејство, наречена ‘Грејс, принцезата од Монако: Почит кон животот и наледството на Грејс Кели’, која го славела нејзиниот живот и придонес за уметностите преку нејзината Фондација.
Принцезата Стефани, во 2008г., ја отворила ‘ Епохата на Грејс Кели, принцезата на Монако’ во Москва.
 
Во октомври 2009г., на Родео Драјв (Rodeo Drive Walk of Style), била поставена спомен-плоча во чест на придонесите на принцезата Грејс за префинетоста и модата.
 
Во ноември 2009г., ТКФ (TCM-Turner Classic Movies) ја назначиле принцезата за ѕвезда на месецот, како би го одбележале нејзиниот 80ти роденден.
 
Во април 2010г., во музејот Викторија и Алберт, била отворена изложба со алиштата на Грејс Кели, од страна на принцот Алберт и Шарлин Витсток. Изложбата продолжила и во Австралија, во ликовната галерија Бендиго (Bendigo Art Gallery), помеѓу 11ти март и 17ти јуни, 2012г.
Во ноември 2011г., изложбата ‘Грејс Кели: од филмска ѕвезда до принцеза’ на интернационалниот филмски фестивал во Торонто, била отворена од страна на принцот Алберт и принцезата Шарлин.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
 
[[Категорија:Родени во 1929 година]]
[[Категорија:Починати во 1982 година]]
[[Категорија:Актери од 20-от век]]
[[Категорија:Актери од Пенсилванија]]
[[Категорија:Римокатолички христијани од САД]]
[[Категорија:Американци со ирско потекло]]
[[Категорија:Американци го германско потекло]]
[[Категорија:Луѓе од Пенсилванија]]
[[Категорија:Грејс Кели]]
 
[[af:Grace Kelly]]
[[ar:غريس كيلي]]
[[an:Grace Kelly]]
[[be:Грэйс Келі]]
[[bcl:Grace Kelly]]
[[bg:Грейс Кели]]
[[bs:Grace Kelly]]
[[br:Grace Kelly]]
[[ca:Grace Kelly]]
[[cs:Grace Kelly]]
[[cy:Grace Kelly]]
[[da:Grace Kelly]]
[[de:Grace Kelly]]
[[et:Grace Kelly]]
[[el:Γκρέις Κέλι]]
[[en:Grace Kelly]]
[[es:Grace Kelly]]
[[eo:Grace Kelly]]
[[eu:Grace Kelly]]
[[fa:گریس کلی]]
[[fr:Grace Kelly]]
[[ga:Grace Kelly]]
[[gl:Grace Kelly]]
[[ko:그레이스 켈리]]
[[hr:Grace Kelly]]
[[id:Grace Kelly]]
[[is:Grace Kelly]]
[[it:Grace Kelly]]
[[he:גרייס קלי]]
[[ka:გრეის კელი]]
[[la:Gratia Patricia (principissa Monoecensis)]]
[[lv:Greisa Kellija]]
[[lb:Grace Kelly]]
[[hu:Grace Kelly]]
[[mr:ग्रेस केली]]
[[arz:جريس كيلى]]
[[my:ကယ်လီ၊ ဂရေ့]]
[[nl:Grace Kelly (actrice)]]
[[ja:グレース・ケリー]]
[[no:Grace Kelly]]
[[nn:Grace Kelly]]
[[oc:Grace Kelly]]
[[pms:Grace Kelly]]
[[pl:Grace Grimaldi]]
[[pt:Grace Kelly]]
[[ro:Grace Kelly]]
[[qu:Grace Kelly]]
[[ru:Келли, Грейс]]
[[simple:Grace Kelly]]
[[sk:Grace Kellyová]]
[[sl:Grace Kelly]]
[[sr:Грејс Кели]]
[[sh:Grace Kelly]]
[[fi:Grace Kelly]]
[[sv:Grace Kelly]]
[[tl:Grace Kelly]]
[[th:เกรซ เคลลี]]
[[tg:Грайс Келлй]]
[[tr:Grace Kelly]]
[[uk:Грейс Келлі]]
[[vi:Grace Kelly]]
[[war:Grace Kelly]]
[[yo:Grace Kelly]]
[[zh:格蕾丝·凯利]]
2.148

уредувања

Прегледник