Разлика помеѓу преработките на „Денис Мењшов“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 20 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
::[[Пласман за млад возач на Тур де Франс|Пласман за млад возач]] ([[Тур де Франс 2003|2003]])
::1 индивидуална етапа
:'''[[Џиро д’Италиад’Италија]]'''
::[[Генерален пласман на Џиро д’Италиад’Италија|Генерален пласман]] ([[Џиро д’Италиад’Италија 2009|2009]])
::[[Бодовен пласман на Џиро д’Италиад’Италија|Бодовен пласман]] ([[Џиро д’Италиад’Италија 2009|2009]])
::2 индивидуални етапи
:'''[[Вуелта а Еспања]]'''
}}
 
'''Денис Николаевич Мењшов''' (роден на {{роден|25|јануари|1978}} во [[Орел (Русија)|Орел]]) е [[Русија|руски]] професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за екипата {{ct|KAT}}.<ref name="Menchov Katusha">{{cite news|url=http://uk.eurosport.yahoo.com/12122011/58/russian-menchov-joins-katusha.html |title=Русинот Меншов оди во Катјуша |date=12 декември 2011|accessdate=3 јануари 2012|work=[[Yahoo!]]Eurosport [[Eurosport]]|publisher=[[TF1 Group]]|agency=[[Reuters]]}}</ref> Тој е возач за генерален пласман, специјалист во искачување и многу добар хронометраш. Во 2005 ја освоил [[Вуелта а Еспања]], која ја освоил по вторпат во 2007. Мењшов исто така ја освоил и [[Џиро д’Италиад’Италија]] во 2009 и завршил втор на [[Тур де Франс]] во 2010, станувајќи првиот Русин кој успеал во тоа.
 
== Професионална кариера ==
|date= 19 февруари 2008
|publisher= [[Reuters]]
}}</ref> Завршил 4. на Тур. Третопласираниот [[Бернхард Кол]] бил дискалификуван за допинг, меѓутоа возачите не биле поместени за местото на Кол. Исто така, претходно Мењшов завршил 5. на [[Џиро д’Италиад’Италија 2008|Џиро]].
 
[[Податотека:Denis Menchov 2.jpg|thumb|right]]
 
Во 2009 Мењшов го освоил [[Џиро д’Италиад’Италија 2009|Џиро д’Италиад’Италија]], со победи на етапите 5 и 12. И покрај падот во последниот километар на последната етапа, индивидуален хронометар низ улиците на [[Рим]], Мењшов ја задржал розовата маичка и го зголемил неговото водство за 21 секунди, победувајќи со 41 секунди над Италијанецот [[Данило ди Лука]].<ref>REUTERS 31 мај 2009. ''Russian Clinches Italian Bike Race.'' New York, NY: [http://www.nytimes.com/reuters/2009/05/31/sports/sports-uk-cycling-giro.html?_r=1&hp New York Times]</ref><ref>{{cite news|url=http://www.telegraph.co.uk/sport/othersports/cycling/5417780/Denis-Menchov-wins-Giro-dItalia.html|title=Денис Мењшов победил на Џиро д’Италиад’Италија |date=2009-05-31 |work=The Telegraph |accessdate= 2009-06-03 | location=Лондон | first=Брендан | last=Галагер}}</ref>
 
На [[Тур де Франс 2010]], Мењшов дошол до второто место. Тој бил првично трет, но потоа се поместил на второто место, како последица на суспендирањето на Контадор за допинг аферата, како што било одлучено на 6 февруари 2012.
=== Геокс-ТМЦ (2011) ===
 
Подоцна во 2010, Мењшов се преместил во Геокс-ТМЦ, како заеднички лидер со [[Карлос Састре]]. Мењшов бил заменет како лидер во Рабобанк од [[Роберт Гесинк]]. Со Геокс, Мењшов завршил 8. на [[Џиро д’Италиад’Италија 2011]]. Екипата не била повикана на Тур де Франс. Мењшов завршил петти во генералниот пласман на [[Вуелта а Еспања 2011|Вуелта а Еспања]], помагајќи му на колегата [[Хуан Хосе Кобо]] во победата во генералниот пласман.
 
=== Катјуша (2012–) ===
: 4. Краен пласман [[Тур де Франс 2008|Тур де Франс]]
: 4. Краен пласман [[Тур де Романди 2008|Тур де Романди]]
: 5. Краен пласман [[Џиро д’Италиад’Италија 2008|Џиро д’Италиад’Италија]]
: 5. Краен пласман [[Вуелта а Кастилја и Леон]]
: 6. [[Класика де Сан Себастијан 2008|Класика де Сан Себастијан]]
;2009
: 1. '''Краен пласман''' [[Податотека:Jersey pink.svg|20px]] [[Џиро д’Италиад’Италија 2009|Џиро д’Италиад’Италија]]
::1. [[Податотека:Jersey red.svg|20px]] '''Бодовен пласман'''<ref>Награден по дисквалификувањето на првичниот победник [[Данило ди Лука]]</ref>
::1. Етапа 5
: 5. Краен пласман [[Вуелта а Еспања 2011|Вуелта а Еспања]]
: 5. Краен пласман [[Трка околу Австрија]]
: 7. Краен пласман [[Џиро д’Италиад’Италија 2011|Џиро д’Италиад’Италија]]
;2012
: 1. [[Податотека:MaillotRusia.PNG|20px]] Национален хронометарски првак
!2012
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"| '''[[Џиро д’Италиад’Италија|Џиро]]'''
|align="center"|-
|align="center"|-
|align="center"|-
|align="center"|-
|align="center" style="background:#ddddff;"|[[Џиро д’Италиад’Италија 2008|5]]
|align="center" style="background:pink;"|[[Џиро д’Италиад’Италија 2009|'''1''']]
|align="center"|-
|align="center" style="background:#ddddff;"|[[Џиро д’Италиад’Италија 2011|7]]
|align="center"|-
|-
|align="center"|[[Вуелта а Еспања 2010|41]]
|align="center" style="background:#ddddff;"|[[Вуелта а Еспања 2011|5]]
|align="center"|[[Вуелта а Еспања 2012|54]]
|}
 
{{Вуелта а Еспања Комбиниран пласман}}
 
<!-- Metadata: see [[Wikipedia:Persondata]] -->
{{Persondata
|NAME= Мењшов, Денис

Прегледник