HBO: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 22 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{внимание}}
 
'''HBO''' е американска премиум кабелска телевизиска мрежа, сопственост на ''Time Warner'', под оперативна подружница на ''НBO Inc''. Почнувајќи од јануари 2012 година, програмирањето на HBO достигнува 29 милиони претплатници во САД, што ја направи втора најголема премиум мрежа во САД (програмирањето на ''Encore'' достигнува 33.200.000 претплатници од март 2012 година). Во прилог на својата претплатничка база во САД, HBO исто така се емитува и во најмалку 151 земја во светот.
Програмирање на HBO се состои претежно од театрално објавени филмови и оригинални серии, заедно со кабелски филмови и документарци, бокс натпревари, и повремени ''stand-up'' комедии и концертни промоции.

Прегледник