Разлика помеѓу преработките на „Ѓавато (Битолско)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 8 години
с
Како Селска слава населението на с.Ѓавато ја слави Голема Богородица или Успание на пресвета богородица на 28.Август, мештаните славењето на овој празник го започнуваат во вечетните часови на 27 Август вечер спроти Голема Богородица со одење во црквата Св.Богородица на превојот Ѓавато, следниот ден на 28.Август има голем собир во дворот на црквата од утринските часови до пладне, кога се оди на ручек во с.Ѓавато, во попладневните часови голем број на граѓани од с.Ѓавато како и лица од Битола, Скопје, Ресен и други градови кои потекнуваат од с.Ѓавато како и голем број христијани од другите села на сред село кај поранешното училиште Трајан Белев со музика и игра го одбележуваат овој христијански празник, Во касните вечерни часови Младите продолжуваат со прослава во селскиот дом или салата на поранешното школо како игранка. До неодамна до пред деценија постоеше прославување на овој празник три дена на 28, 29, и 30 Август но последните децении со зголемување на миграциите на населението и се помалиот број на жители во с.Ѓавато прославувањето на овој празник се сведе на 28. Август ден на Голема Богородица.
 
Населението на с.Ѓавато и за други верски празници прават собири на сред село или во една од трите цркви, како на пример, [[Бадник]] и [[Коледе]] на 05,06 Јануари, [[Божик]] 07.Јануари, Богојавление - [[Водици]] 19 Јануари зависно од датумот Населението од Ѓавато, Кажани и Доленци се собираат во црквата Св.Богородица во с.Ѓавато за големиот христијански празник [[Велигден]], на третиот ден од велигден населението од с.Ѓавато ја посетува црквата Св.Богородица на местото викано Главиште. Исто така сосбир се прави и на 21.Септемвти - Мала Богородица во дворот на црквата Св.Богородица на превојот Ѓавато .
 
== Личности ==

Прегледник