Разлика помеѓу преработките на „Скопска бискупија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот: Поправа пренасочувања
с
с (Бот: Поправа пренасочувања)
[[Податотека:Catolic church bitola.jpg|thumb|[[Катедрала Пресвето срце Исусово - Скопје|Католичката катедрала „Пресвето Срце Исусово“ - Битола]]]]
Римокатоличката '''Скопска бискупија''' ([[латински јазик|латински]]: ''Dioecesis Scopiensis'') е воспоставена во [[2000]] година од страна на Папата [[Јован Павле II]]. Таа припаѓа под [[Врхбосанска надбискупија|Врхбосанската надбискупија]] со седиште во [[Сараево]].
 
Областа на Скопската бискупија ја покрива територијата на [[Македонија|Република Македонија]]. Според информациите на Радио Ватикан, во 2005 година, во Македонија живеат 20.000 католици, од кои половината припаѓаат на [[Гркокатоличкагрко-католичка црква во Македонија|византискиот обред]].
 
Д-р [[Киро Стојанов]], бил првиот [[Македонци|Македонец]] назначен за бискуп на Скопската бискупија, во 2005 година. Истовремено, Скопскиот бискуп е и Апостолскиот Егзарх на верниците од византискиот обред на Македонија.
758

уредувања

Прегледник