Грамофонска плоча: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 150 бајти ,  пред 14 години
+ слика
(Нова страница: '''Грамофонска плоча''' е вид на носач на звук, многу популарен во 80-тите години на 20 век. Позна...)
 
(+ слика)
[[Слика:Vynil record.jpg|мини|300п|12-инчна (30 цм) плоча (лево), 7-инчна плоча (десно) и ЦД (горе)]]
'''Грамофонска плоча''' е вид на носач на звук, многу популарен во 80-тите години на [[20 век]]. Позната е и како LP и винил. Плочата е округла и од [[поливинил]]ска маса. Во неа, спирално кон центарот се врежани траки на кои различна назабеност значи различен звук.
 
LP плочите имаат пречник од 12 [[инч]]и, се вртат со 33 1/3 вртежи во минута и содржат околу 15-ина песни. Постојат и други, специјални плочи за [[сингл]]ови, 8 -инчни во пречник, со брзина од 45 вртежи во минута и содржат обично една или две песни.
 
 

Прегледник