Разлика помеѓу преработките на „Дишник“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 7 бајти ,  пред 8 години
с
Робот: Ја менувам Категорија:Систем за дишење во Категорија:Респираторен систем
с (Робот: Додава jv:Trakea)
с (Робот: Ја менувам Категорија:Систем за дишење во Категорија:Респираторен систем)
Исто така, во [[глава]]та, [[Граден кош|градниот кош]] или во [[Стомачна празнина|стомачната празнина]], дишниците може да се поврзани со [[Воздушно ќесе|воздушни ќесиња]]. Многу инсекти, како [[Скакулец|скакулците]], можат да ја контролираат циркулацијата на [[воздух]]от низ нив.
 
[[Категорија:СистемРеспираторен за дишењесистем]]
[[Категорија:Членконоги]]
 
[[fi:Henkitorvi]]
[[sv:Luftstrupe]]
[[th:หลอดลม]]
[[tl:Trakeya ng bertebrado]]
[[th:หลอดลม]]
[[tr:Soluk borusu]]
[[uk:Трахея]]

Прегледник