Гаспар Санз: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 125 бајти ,  пред 14 години
..
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додаје: sr:Гаспар Санц)
(..)
[[Слика:Gaspar Sanz.jpg|thumb|right|250px|Гаспар Санз]]
'''Гаспар Санз''' ([[Шпански јазик{{lang-es|шпански]]: ''Gaspar Sanz''}}) ([[4 април]], [[1640]] -– [[1710]]) бил [[Шпанија|шпански]] [[композитор]] и [[свештеник]] роден во [[Каланда]] во регионот [[Арагон]]. Станал доминантна фигура во [[Шпанија|шпанската]] [[барокна музика]], и извршил силно влијание врз неколку композитори низ вековите. На пример, неговото дело ''Instrucción de música sobre la Guitarra Española'' ([[Вовед во музиката за шпанска гитара]]) во голема мера оставило силно влијание врз [[Хоакин Родриго]] ''[[Фантазија за еден господин]]''. Оваа книга исто така е голем извор за употребата и свирењето на [[барокна гитара|барокната гитара]]. Санз се здобил со голема слава заради овие книги, како и неговото дело '' [[Шпанска свита (Санз)|Шпанска свита]]'' .
 
==Видете исто така==
 
 
{{композитор-никулец}}
{{Шпанија-музичар-никулец}}
 
[[Категорија{{DEFAULTSORT:Шпански музичари|Санз, Гаспар]]}}
[[Категорија:Шпански композитори|Санз, Гаспармузичари]]
[[Категорија:Шпански класични гитаристи|Санз, Гаспаркомпозитори]]
[[Категорија:КомпозиториШпански закласични гитара|Санз, Гаспаргитаристи]]
[[Категорија:Композитори за гитара]]
 
[[an:Gaspar Sanz]]

Прегледник