Разлика помеѓу преработките на „Долно Косоврасти“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2.162 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Додава fr:Dolno Kosovrasti)
'''Долно Косоврасти''' е село во [[Општина Дебар]], во околината на градот [[Дебар]].
{{Инфокутија за село во Република Македонија|
| слика= Radika-Dolno-Kosovrasti.jpg
| опис= Селото Долно Косоврасти и реката Радика
| име= Долно Косоврасти
| општина=[[{{грбови|Општина Дебар]]}}
| популација= 813
| година= 2002
| веб=
}}
'''Долно Косоврасти''' е село во [[Општина Дебар]], во околината на градот [[Дебар]]. Според пописот од 2002 година, селото имало население од 813 жители. Муслиманското население во селото се [[Македонци-муслимани]], но поради политичко-религиски причини се изјасниле како Турци.
 
== Географиja и местоположба ==
Селото се наоѓа во областа [[Горен Дебар]] во [[Западна Македонија]]. Селото е во Дебарското поле, во близина на [[Радика]].
 
== Историja ==
Според податоците од 1873 година, селото имало 2о домаќинства со 71 жители Македонци.<ref>„Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.170-171.</ref> Според податоците на Васил К’нчов од 1900 година, селото имало 600 жители муслимани (Македонци).<ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_40.htm Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.259]</ref>
 
== Економија ==
 
== Демографија ==
[[Податотека:Dolno Kosovrasti-Debar-Makedonija.JPG|мини|лево|Поглед на селото Долно Косоврасти и реката Радика од Горно Косоврасти]]
Според пописот од 2002 година, селото имало население од 813 жители, од кои 388 се Македонци, 4 Албанци, 224 се изјасниле како Турци (Македонци-муслимани) и 197 други.
 
== Општествени институции ==
;Цркви
 
*[[Црква „Св. Никола“ - Долно Косоврасти|Црква „Свети Никола"]] - црква од [[19 век]], возобновена во [[1985]] година.
 
== Администрација и политика ==
 
== Културни и природни знаменитости ==
*[[Заградишта (Долно Косоврасти)|Заградишта ]] - средновековна тврдина;
*[[Стар Пат (Долно Косоврасти)|Стар Пат]] - средновековен пат;
 
*[[Елица (Долно Косоврасти)|Елица]] - средновековна црква и некропола;
<!-- == Администрација и политика ==
 
== Економија ==
== Редовни настани ==
 
== Личности ==
== Култура и спорт ==
== Иселеништво ==-->
== Наводи ==
{{Наводи}}
 
==Поврзано==
== Култура и спорт ==
{{Портал|Република Македонија}}
* [[Дебар]]
* [[Општина Дебар]]
* [[Горен Дебар]]
 
== Надворешни врски ==
* [https://maps.google.com/maps?q=%D0%94%D0%BE%D0%BB%D0%BD%D0%BE+%D0%9A%D0%BE%D1%81%D0%BE%D0%B2%D1%80%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8,+%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0&hl=en&ie=UTF8&ll=41.538217,20.584345&spn=0.008721,0.021136&sll=41.545236,20.575762&sspn=0.00872,0.021136&t=h&hnear=Dolno+Kosovrasti,+Macedonia+(FYROM)&z=16 Сателитска снимка на Долно Косоврасти] на Google Maps.
 
{{Мак-никулец}}
== Иселеништво ==
== Наводи ==
{{наводи}}
== Надворешни врски ==
 
[[Категорија:Македонски села]]

Прегледник