Разлика помеѓу преработките на „Лукас Подолски“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2.735 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: Лукас Подолски e германски фудбалер кој настапува за Англискиот клуб Арсенал. Негов...)
 
{{Infobox football biography 3
Лукас Подолски e германски фудбалер кој настапува за Англискиот клуб Арсенал.
| name = Лукас Подолски
Неговиот бивш клуб е FC Köln каде што минатата сезона постигна 18 голови.
| image = [[File:Lukas Podolski, 2012-08-18.jpg|200px]]
Тој настапува за репрезентацијата на Германија но е роден во Полска.
| caption = Лукас Подолски во 2012
Тој во Арсенал го носи дресот со број 9 и игра на позицијата напаѓач.
| fullname = Лукас Подолски<ref name="List of Players">{{cite web|title=List of Players|url=http://www.fifa.com/mm/document/tournament/competition/01/22/85/78/fwc_2010_squadlists.pdf|publisher=[[FIFA]]|format=PDF|accessdate=8 November 2010}}</ref>
Тој е роден на 4 јуни 1987 година (27 години)
| birth_date = {{birth date and age|1985|06|04|df=yes}}
| birth_place = Полска
| height = 1.82 m<ref>{{cite news |title=Player Profile: Lukas Podolski |url=http://www.skysports.com/football/player/0,,11670_284348,00.html |publisher=Sky Sports|accessdate=31 July 2012}}</ref>
| position = напад<ref name=PodolskiArsenalProfile>{{cite web|title=Lukas Podolski|url=http://www.arsenal.com/first-team/players/lukas-podolski|work=Arsenal Football Club|accessdate=20 August 2012}}</ref>
| currentclub = [[ФК Арсенал]]
| clubnumber = 9
| youthyears1 = 1991–1995 |youthclubs1 = FC 07 Bergheim
| youthyears2 = 1995–2002 |youthclubs2 = [[1. FC Köln]]
| years1 = 2002–2004 |clubs1 = [[1. FC Köln|1. FC Köln II]] |caps1 = 2 |goals1 = 0
| years2 = 2003–2006 |clubs2 = [[1. FC Köln]] |caps2 = 81 |goals2 = 46
| years3 = 2006–2009 |clubs3 = [[FC Bayern Munich|Bayern Munich]] |caps3 = 71 |goals3 = 15
| years4 = 2007–2008 |clubs4 = [[FC Bayern Munich II|Bayern Munich II]] |caps4 = 2 |goals4 = 0
| years5 = 2009–2012 |clubs5 = [[1. FC Köln]] |caps5 = 88 |goals5 = 33
| years6 = 2012– |clubs6 = [[Arsenal F.C.|Arsenal]] |caps6 = 14 |goals6 = 4
| nationalyears1 = 2001–2002 |nationalteam1 = [[Germany national under-17 football team|Germany U17]] |nationalcaps1 = 6 |nationalgoals1 = 2
| nationalyears2 = 2002–2003 |nationalteam2 = [[Germany national under-18 football team|Germany U18]] |nationalcaps2 = 7 |nationalgoals2 = 4
| nationalyears3 = 2003 |nationalteam3 = [[Germany national under-19 football team|Germany U19]] |nationalcaps3 = 3 |nationalgoals3 = 6
| nationalyears4 = 2004 |nationalteam4 = [[Germany national under-21 football team|Germany U21]] |nationalcaps4 = 5 |nationalgoals4 = 0
| nationalyears5 = 2004– |nationalteam5 = [[Germany national football team|Germany]] |nationalcaps5 = 106 |nationalgoals5 = 44 <!-- When you update this parameter, please update the ntupdate parameter! -->
| pcupdate = 16:42, 1 December 2012 (UTC)
| ntupdate = 15:44, 16 November 2012 (UTC)
}}
'''Лукас Подолски''' e германски фудбалер кој настапува за aнглискиот клуб [[ФК Арсенал]]. Неговиот бивш клуб е [[FC Köln]] каде што минатата сезона постигна 18 голови. Тој настапува за репрезентацијата на Германија но е роден во Полска. Тој во Арсенал го носи дресот со број 9 и игра на позицијата напаѓач. Тој е роден на [[4 јуни]] [[1987]] година (27 години)

Прегледник