Разлика помеѓу преработките на „Шпански Западни Инди“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
{{Infobox Former Country
|native_name = ''Las Antillas Occidentales''
|conventional_long_name = Шпанска западнаЗападна Индија
|common_name = Шпанија
|continent = Америка
|flag_type =
|image_map = Moll - A Map of the West-Indies.png
|image_map_caption = Карта на Шпанска западнаЗападна Индија
|capital =
|common_languages = [[Шпански јазик|Шпански]]
}}
 
'''Шпанска западнаЗападна Индија''' било своевремено името за [[Шпанија|Шпанските]] колонии на [[Карипските острови]], до кои стигнал [[Колумбо]] на [[Откривање на Америка|своите патувања]] во потрага по западниот пат до Индија. Името „Западна Индија“ доаѓа токму поради тоа што Колумбо мислел дека пловејќи на запад стигнал до западниот брег на [[Индија]].
 
[[Категорија:Geography of the Caribbean]]

Прегледник