Разлика помеѓу преработките на „Крушица (Кичевско)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Крушица''' е село во [[Општина Вранештица]], во околината на градот [[Кичево]].
 
{{Мак-никулец}}
<!-- Ако имате податок, напишете го после знакот = -->
{{Инфокутија за село во Република Македонија|
| слика мапа=
| име=Крушица
| општина=[[{{грбови|Општина Вранештица]]}}
| популација=5
| поштенски број=
}}
[[File:Vraneštica Municipality.svg|thumb|right|290px|Карта на општина Вранештица со селските атари.]]
'''Крушица''' е село во [[Општина Вранештица]], во околината на градот [[Кичево]]. Според пописот од 2002 година, во селото живееле 5 жители.
== Географиja и местоположба ==
 
== ГеографиjaГеографија и местоположба ==
== Историja ==
Селото Арангел се наоѓа во областа [[Рабетинкол]], на источните слапови на [[Челоица]].
 
== ЕкономијаИсторија ==
Според податоците од 1873 година, селото имало 12 домаќинства со 26 жители христијани (Македонци).<ref>„Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.90-91.</ref> Според податоците на Васил К’нчов од 1900 година, селото имало 128 жители христијани (Македонци).<ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_40.htm Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.257]</ref>
 
== Демографија ==
Според пописот од 2002 година, во селото Крушица живеат 5 жители, сите [[Македонци]].
 
== Личности ==
== Општествени институции ==
* [[Кочо Куршума]] - македонски револуционер.
 
<!-- == Економија ==
== Општествени институции ==
== Администрација и политика ==
 
== Културни и природни знаменитости ==
 
== Редовни настани ==
 
== Личности ==
 
== Култура и спорт ==
== Иселеништво ==-->
==Наводи==
{{Наводи}}
 
==Поврзано==
== Иселеништво ==
{{Портал|Република Македонија}}
* [[Кичевско поле]]
* [[Општина Вранештица]]
* [[Кичево]]
 
== Надворешни врски ==
* [https://maps.google.com/maps?q=%D0%9A%D1%80%D1%83%D1%88%D0%B8%D1%86%D0%B0,+%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0&hl=en&ie=UTF8&ll=41.524331,21.052465&spn=0.004362,0.010568&sll=41.531953,21.090016&sspn=0.002181,0.005284&oq=%D0%9A%D1%80%D1%83%D1%88%D0%B8%D1%86%D0%B0&t=h&hnear=Krushica,+Macedonia+(FYROM)&z=17 Сателитска снимка на Крушица] на Google Maps.
 
{{Мак-никулец}}
[[Категорија:Македонски села]]
[[Категорија:Кичевски села]]

Прегледник