Разлика помеѓу преработките на „Руско-турска војна (1806-1812)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Додава ja:露土戦争 (1806年-1812年))
|casualties2=
}}
{{Османлиско-руски војни}}
 
'''Руско-турската војна''' ([[1806]]—[[1812]]) се водела помеѓу [[Руската империја]] и [[Османлиската империја]]. Војната ја започнала Османлиската империја, која сакала да ги заземе [[Молдавија]] и [[Влахија]]. Оваа војна е дел од т.н. [[Наполеонски војни]]. Војната завршила со потпишување на [[Букурешки договор (1812)|договор]] во [[Букурешт]] на [[8 мај]] [[1812]] година, според кој, [[Бесарабија]] (источната половина од Молдавија) била припоена кон Руската империја, реката Прут станала нова западна граница на Руската империја. Исто така Русија се здобива со право на трговија низ реката Дунав.
 
{{историја-никулец}}
 
{{Османлиско-руски војни}}
 
[[Категорија:Конфликти во 19 век]]

Прегледник