Разлика помеѓу преработките на „Полноќно сонце“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 56 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
Спротивниот феномен, поларната ноќ, се случува во зима кога сонцето останува под [[хоризонтот]] во текот на целиот ден.
 
Затоа што Земјината оска е наведната кон [[еклипсата]] за приближно 23 степени 27 минути, сонцето не заоѓа на големи географски ширини во летно време (локално лето). Времетраењето на полноќното сонце се зголемува од еден ден за време на летната [[рамноденица]] на [[Северен поларен круг|поларниот круг]] до приближно (поради прекршување на светлината) шест месеци на половите. Во екстремните географски ширини вообичаено го нарекуваат '''поларен ден'''. Времетраењето кога сонцето е над хоризонтот се разликува од неколку дена на Арктикот и Антарктикот до 186 дена на [[Географски пол|географските полови]].
 
На самите полови сонцето изгрева и заоѓа само по еднаш годишно. За шесте месеци кога сонцето е над хоризонтот на половите, тоа во текот на денот постојано се движи околу хоризонтот, достигнувајќи го најголемиот круг на небото при летната рамноденица.
 
Поради прекршувањето на светлината, полноќното сонце може да се види на географски ширини малку под поларниот круг, но не за повеќе од еден степен (во зависност од локалните услови). На пример, можно е да се доживее поларен ден на [[Исланд]], иако поголемиот дел од него (Гримси (Grímsey) е позначителен исклучок)) е малку јужно од Арктикот. Дури и во северните краеви на [[Шкотска]] во овој период (и места со слична географска ширина) може да дојде до постојан самрак или светлина на небото.
 
== Временски зони и летно сметање на времето ==
Според [http://www.visitnorway.com/en/Articles/Theme/What-to-do/Attractions/Nature/The-magical-midnight-sun/ Visit Norway] полноќното сонце е видливо на [[Арктик]]от од 12 јуни до 1 јули. Колку се оди посеверно толку овој период е подолг.
 
Во [[Нордкап (Северен 'рт)]], Норвешка, познат како најсеверна точка во континентална [[Европа]] овој период трае од 14 мај до 29 јули. Северно, на [[Шпицбершки Острови|Шпицбершките Острови]] овој период трае од 20 април од 22 август..<ref>Trygve B. Haugan, ed. ''Det Nordlige Norge Fra Trondheim Til Midnattssolens Land'' (Trondheim: Reisetrafikkforeningen for Trondheim og Trøndelag. 1940)</ref>
 
== Влијание врз луѓето ==

Прегледник