Разлика помеѓу преработките на „Фигура (стилистика)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Додава bs:Stilska figura)
Стилските фигури познати и како изразни средства авторите ги употребуваат за да постигнат поголема сликовитост,музикалност и емоционалност во творбата.Со нив творбата стилски се збогатува и ја прави попривлечна за читателот.
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Стилски фигури се Епитет(најчесто придавка која ја појаснува именката),Ономатопеја(буквално изкажување на звуци),компарација(споредба).
{{фигури (стилистика)}}
Сите стилски изразни средства со украсна функција се нарекуваат '''фигури''' или '''слики'''. '''Фигура''' е секоја употреба на некое изразно средство на тој начин што тоа станува видливо, забележливо, а во исто време придонесува за возвишеност на [[стил]]от.
 
Примери за употреба во реченици:
Стилска фигура е секој елемент во еден текст или говор кој го привлекува нашето внимание:
1.Природата крие '''шарени''' растенија.-Зборот шарени ја објаснува именката растенија(ЕПИТЕТ)
* или со видливо зачестена употрена
2.'''Мјау,Мјау''' мјаукаше гладната мачка.-Звукот мјау мјау која го појаснува звукот на мачката(ОНОМАТОПЕЈА)
* или со својата необичност
3.Како небото потокот е модар.-Споредба на небото со потокот но притоа мора да се употреби зборот како или неговата кратенка(ко).Ова е пример за стилската фигура Компарација (споредба).
* или со изменето значење на исказот ([[алегорија]], [[антономазија]], [[енфаза]], [[еуфемизам]], [[иронија]], [[катахреза]], [[литота]], [[металепса]], [[метафора]], [[метонимија]], [[парафраза]], [[персонификација]], [[сарказам]], [[синегдоха]] и [[хипербола]].
 
--[[Special:Contributions/217.196.195.188|217.196.195.188]] <small>([[User talk:217.196.195.188|разговор]])</small> 10:48, 15 ноември 2012 (CET)Андреј Фуна
Најпознати се оние третите, познати како [[тропа|тропи]].
 
[[Категорија:Фигури (стилистика)|*]]
 
{{Link FA|fr}}
 
[[bs:Stilska figura]]
[[ca:Recurs literari]]
[[cv:Сăмах çаврăмĕ]]
[[cs:Stylistický prostředek]]
[[de:Rhetorisches Stilmittel]]
[[en:Figure of speech]]
[[es:Figuras literarias]]
[[eo:Vortfiguroj]]
[[eu:Figura erretoriko]]
[[fr:Figure de style]]
[[gl:Figura estilística]]
[[hi:अलंकार (साहित्य)]]
[[hr:Figure (jezik)]]
[[id:Majas]]
[[ia:Figura rhetoric]]
[[is:Stílbragð]]
[[it:Figura retorica]]
[[he:אמצעים פיגורטיביים]]
[[jv:Leléwaning basa]]
[[kk:Антитеза]]
[[la:Figura loquendi]]
[[lt:Retorinė figūra]]
[[nl:Stijlfiguur]]
[[ne:अलङ्कार (साहित्य)]]
[[ja:修辞技法]]
[[no:Figur (retorikk)]]
[[pl:Figura retoryczna]]
[[pt:Figura de linguagem]]
[[ro:Figură de stil]]
[[ru:Фигура (риторика)]]
[[sa:अलङ्काराः]]
[[sq:Figura stilistike]]
[[scn:Fiura ritòrica]]
[[simple:Figure of speech]]
[[sk:Štylistická figúra]]
[[fi:Kielikuva]]
[[sv:Stilfigur]]
[[tl:Tayutay]]
[[ta:அணி இலக்கணம்]]
[[uk:Стилістична фігура]]
Анонимен корисник

Прегледник