Разлика помеѓу преработките на „К2“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.117 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Инфокутија Планина
[[Податотека:K2-big.jpg|десно|мини|К2 во лето]]
| name = К2
| other_name =
| photo = K2 2006b.jpg
| photo_caption = K2 лете
| elevation_m = 8611
| elevation_ref = <br /><small>[[Список на највисоки планини|2-ра]] (1-ва во Пакистан)</small>
| prominence_m = 4017
| prominence_ref = <br /><small>22-ра</small>
| map = Тибетска Висорамнина
| map_caption =
| label_position = right
| listing =
| location = {{знамеикона|PAK}} [[Гилгит–Балтистан]], [[Пакистан]]<br />{{знамеикона|PRC}} [[Tashkurgan Tajik Autonomous County|Tashkurgan]], [[Xinjiang]], [[знамеикона|China]]
| range = [[Каракорум]]
| lat_d = 35 | lat_m = 52 | lat_s = 57 | lat_NS = N
| long_d = 76 | long_m = 30 | long_s = 48 | long_EW = E
| coordinates_ref = <ref>[http://bbs.keyhole.com/ubb/showthreaded.php/Cat/0/Number/420123/an/0/page/0#420123 Места во северен Пакистан] - [[Google Земја]]</ref>
| first_ascent = 31 јули 1954<br />{{знамеикона|ITA}} Акиле Компањони<br />{{знамеикона|ITA}} Лино Лачедели
| easiest_route = срт Абруци
}}
 
'''К2''' е [[Список на највисоки планини|втората највисока]] [[планина]] на [[Земја|Земјата]], лоцирана на масивот [[Каракорум]] од [[планински венец|планинскиот венец]] [[Хималаи]]. На 8,.611 метри, на планинарот му е достапна само една третина од кислородот што тој би го имал доколку се наоѓа на ниво на морето. К2 е пониска само од [[Монт Еверест]]. Пакистанците тврдат дека висината на планината е 8,884 метри.
 
Врвот К2 се наоѓа на границата помеѓу автономниот округ [[ТакскорганТашкурган Таџикистански(автономен Автономен Округокруг)|Такскорган Таџикистанскиот Автономен ОкругТашкурган]] (кој е дел од [[СинкјангСјинџианг]], [[Кина]]), и северните територии на [[Пакистан]]. Овој регион е спорен, бидејќи и Индија исто така тврди дека тој е интегрален дел од индиската држава [[Џаму и Кашмир]]. Моментално К2 е под пакистанска управа.
 
Планината првпат била истражена од [[Европа|европски]] истражувачки тим во [[1856]] предводен од [[Хенри Хавершам Годвин-Остен]]. Томас Монтгомери бил член на тимот кој го нарекол врвот "К2" заради тоа што бил вториот откриен врв на масивот Каракорум. Кинеските власти К2 официјално го нарекуваат '''Ќогир''' (на [[кинески јазик|кинески]]: 乔戈里峰, '''Qiáogēlǐ Fēng'''); други називи се '''Монт Годвин-Остен''', '''ЛамбхаЛамба Пахар''' ("Висока„Висока планина"планина“ на Урдуурду), '''Дапсанг''', '''Кечу''' и '''Чогори''', што значи "Кралот„Крал на планините"планините“.
 
Искачувањето на К2 се смета за доста потешко од искачувањето на [[Монт Еверест]]. Во јуни [[2000]] само 189 лица се имаа искачено на К2, наспроти 1500 лица кои го имаа искачено Еверест на истиот датум. Дури 49 лица загинале на стрмнините на К2, од кои 13 само во [[1986]] година.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Планини во Пакистан]]

Прегледник