Света земја: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 20 бајти ,  пред 9 години
с
r2.7.3) (Робот: Додава sw:Nchi takatifu; козметички промени
с (r2.7.3) (Робот: Додава sw:Nchi takatifu; козметички промени)
Поимот '''Светата земја''' ([[арапски јазик|арап.]]: الأرض المقدسة, ''al-Arḍ ul-Muqaddasah''; [[арамејски јазик|староарамејски]]: ארעא קדישא '' Ar'a Qaddisha''; [[хербрејски јазик|хербрејски]]: ארץ הקודש ''Erets HaQodesh''; [[латински јазик|лат.]]:''Terrae Sanctae''), географски се поврзува со источното крајбрежје на [[Медитеран]]от, односно регионот на денешните земји [[Израел]], [[Палестина]] и [[Либан]]. Оваа област, односно местата во неа, се од големо религиозно значење за неколку [[монотеизам|монотеистички]] религии: [[Јудеизам|Јудеизмот]], [[Христијанство]]то, [[Ислам]]от и [[Бахаи]]змот. Најзначајниот град во Светата земја е [[Ерусалем]] кој е најсветиот град во јудеизмот и во христијанството, и трет најсвет град во исламот.
 
Светоста на оваа област била идеолошка подлога за [[Крстоносните војни]] и повторните муслимански освојувања. И денес конфликтот помеѓу Израел и Палестина е делумно поврзан со религиозните убедувања во врска со контролата над Светата земја.
 
Голем број аџии ја посетуваат Светата земја секоја година.
[[id:Tanah Suci]]
[[it:Terra santa]]
[[sw:Nchi takatifu]]
[[hu:Szentföld]]
[[ms:Tanah Suci]]

Прегледник