Денис Ричи: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 44 бајти ,  пред 9 години
с
r2.7.3) (Робот: Додава kk:Деннис Ритчи; козметички промени
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.1) (Робот: Менува ku:Dennis Ritchie)
с (r2.7.3) (Робот: Додава kk:Деннис Ритчи; козметички промени)
| ethnicity =
| field = [[Компјутерски науки]]
| work_institutions = [[Lucent Technologies]]<br />[[Bell Labs]]
| alma_mater = [[Универзитет Хардвард]]
| doctoral_advisor =
| doctoral_students =
| known_for = [[ALTRAN]]<br />[[B (програмски јазик)|B]]<br />[[BCPL]]<br />[[C (програмски јазик)|C]]<br />[[Multics]]<br />[[UNIX]]
| prizes = [[Тјурингова награда]]<br />[[Национален медал за технологија]]
| footnotes =
}}
'''Денис Ричи''' ({{lang-en|Dennis MacAlistair Ritchie}}; [[9 септември]] [[1941]] — [[12 октомври]] [[2011]]) бил научник во полето на компјутерските науки познат по својот придонес во развојот на програмските јазици [[ALTRAN]], [[B (програмски јазик)|B]], [[BCPL]] и [[C (програмски језик)|C]], како и [[Multics]] и [[UNIX]]. Добитник е на [[Тјурингова награда|Тјуринговата награда]] 1983 година и [[Националen медал за технологија|Националen медал за технологија]] 1998 godina. Бил шеф на отсекот за истражување на системски софтвер во „[[Lucent Technologies]]“.
 
Роден е во [[Бронксвил]], [[Њујорк]]. Дипломирал физика и применета математика на [[Харвард]]. Почнал да работи 1967 во компјутерскиот истражувачки центар на [[Bell Labs]].
 
== Награди ==
[[СликаПодатотека:Medal lg.jpeg|мини|250п|Томпсон, Ричи и [[Бил Клинтон|Клинтон]]]]
 
=== Тјурингова награда ===
1983 година Ричи и Кен Томпсон ја добиле [[Тјурингова награда|Тјуринговата награда]] ''за нивната улога во развојот на теоријата на генерички оперативни системи а посебно за имплементација на UNIX оперативниот систем''.
 
=== Медалја на IEEE Richard W. Hamming ===
 
1990 година Ричи и Томпсон го добиле медалот [[IEEE Richard W. Hamming Medal|IEEE Richard W. Hamming]] од [[Institute of Electrical and Electronics Engineers|IEEE]], "за пронаоѓањето на оперативниот систем UNIX и програмскиот јазик C".<ref>{{cite web|url=http://www.ieee.org/documents/hamming_rl.pdf |title=IEEE Richard W. Hamming Medal Recipients {{en}}|publisher=[[IEEE]] |accessdate={{Start date|2011|5|29}}}}</ref>
=== Национален медал за технологија ===
 
1999 година Ричи и Томпсон го добиле [[Националниот медал за технологија|Националниот медал за технологија]] за 1998 година, ''за копронаоѓањето на UNIX оперативниот систем и програмскиот јазик C кои довеле до голем напредок во хардверот, софтверот и мрежните системи што пак предизвикало голем напредок и ја стимулирале целокупната индустрија а со тоа и ја зголемиле предноста на америка во областа на информатиката во однос на останатите.''<ref>[http://www.bell-labs.com/news/1998/december/9/1.html Ричи и Томпсон ја добиваат Националниот медал за технологија] {{en}}</ref>
<ref>[http://www.bell-labs.com/news/1999/april/28/1.html Ричи и Томпсон ја добија Националниот медал за технологија од претседателот Бил Клинтон] {{en}}</ref>
 
=== Награда во Јапонија ===
 
2011 година Ричи заедно со Томпсон ја добиле Јапонската награда за информации и комуникации за нивната пионерска работа во развојот на опративниот систем UNIX.<ref>Evangelista, Benny, [http://www.sfgate.com/cgi-bin/article.cgi?f=/c/a/2011/01/24/BUTI1HDJSA.DTL#ixzz1C5LtXdf3 "Кен Томпсон, Денис Ричи ја добија Јапонската награда"], ''San Francisco Chronicle'', {{en}}, January 25, 2011</ref>
== Прекар ==
 
Денис Ричи е познат и како „'''dmr'''“ (неговата е-поштенска адреса во Bell Labs) во разни usnet newsgroups (како што е comp.lang.c групата).
 
== Пензионирање ==
 
== Библиографија ==
[[ImageПодатотека:K&R C.jpg|thumb|right|150px|''[[The C Programming Language]]'', прво издание.]]
* ''[[Програмскиот јазик C (книга)|Програмскиот јазик C]]'' (1978 со [[Брајан Керниген]]; види [[K&R]])
* ''[[Unix програмерски прирачник]]'' (1971)
 
== Референци ==
{{Wikiquote|Dennis Ritchie}}
 
* [http://cm.bell-labs.com/cm/cs/who/dmr/ Официјална страница на Денис Ричи во Bell Labs]
* [http://www.princeton.edu/~mike/unixhistory Transcript of an interview with Dennis Ritchie]&nbsp;– Interview by [http://www.princeton.edu/~mike/ Michael S. Mahoney]
* [http://www.linuxfocus.org/English/July1999/article79.html Interview with Dennis M. Ritchie] – By Manuel Benet (published in LinuxFocus.org in July 1999)
* [http://unix.se/Interview_with_Dennis_Ritchie Unix.se DMR interview published February 7. 2003]
* [http://www.bell-labs.com/news/1999/april/28/1.html Ritchie and Thompson Receive National Medal of Technology from President Clinton]
* [http://www.itworld.com/lw-12-ritchie ''The future according to Dennis Ritchie'' – LinuxWorld.com 12/4/00]
* [http://doc.cat-v.org/inferno/4th_edition/limbo_language/limbo The Limbo Programming Language by Dennis M. Ritchie]
 
{{Добитници на тјуринговата награда}}
[[he:דניס ריצ'י]]
[[kn:ಡೆನ್ನಿಸ್ ರಿಚಿ]]
[[kk:Деннис Ритчи]]
[[ku:Dennis Ritchie]]
[[lv:Deniss Ričijs]]

Прегледник