Минхенски масакр: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Infobox terrorist attack
|title =MunichМинхенски massacreмасакар
|image = MunichMassacrePlaque.jpg
|image_size=250px
|caption =
|caption = Image of kidnapper looking over the balcony of the Israeli team quarters at Building 31 of the Munich Olympic Village. This is probably the most widely recognizable and iconic photo of the event.<ref>{{cite news|title=Messages from 'Munich'|last=Breznican|first=Anthony|date=22 December 2005|work=USAToday|publisher=Gannett Co.|url = http://www.usatoday.com/life/movies/news/2005-12-21-munich_x.htm|accessdate=17 April 2009 }}</ref><ref>{{cite news | url = http://www.time.com/time/arts/article/0,8599,54669,00.html | title = Revisiting the Olympics' Darkest Day | date = 12 September 2000 | work=Time | first=Tony | last=Karon | accessdate=13 May 2010}}</ref>
| map = <div style="width:250px; float:none; clear:none;"><div style="position:relative; padding:0; width:250px;">[[File:Germany location map.svg|250px]]
<br /><div style="position: absolute; z-index: 2; top: 87.8%; left: 60.3%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;"><div style="position: relative; text-align: center; left: -3px; top: -3px; width: 6px; font-size: 6px;">[[File:Red pog.svg|7px]]</div><div style="font-size: 90%; line-height: 110%; position: relative; top: -1.5em; width: 6em; top:-0.15em; left: -3em; text-align: center;"><span style="padding: 1px;">'''Munich'''</span></div></div></div></div>
|coordinates = {{Coord|48|10|46.9|N|11|32|57.1|E|display=inline}}
|location = [[MunichМинхен]], [[WestЗападна GermanyГерманија]]
|target = [[Израел на Олимписките игри|Израелски олимписки тим]]
|target = [[Israel at the Olympics|Israeli Olympic team]]
|date= 5–6 Septemberсептември 1972
|time = 4:30&nbsp;a.m.&nbsp;– 12:04&nbsp;a.m.
|timezone = [[UTC]]+1
|type = [[mass murder]], [[massacreмасакар]], [[hostage-takingзаложништво]]
|fatalities = 17 total
* 6 израелски тренери
* 6 Israeli coaches
* 5 израелски спортисти
* 5 Israeli athletes
* 5 членови на Црн септември
* 5 members of Black September
* 1 германски полицаец
* 1 West German police officer
|perps = [[Црн септември (организација)|Црн септември ]]
|perps = [[Black September (group)|Black September]]
|motive = [[IsraeliИзраелско-Palestinianпалестински conflictконфликт]]
}}
'''Минхенскиот масакар''' се случил на 5 септември 1972 во Минхен, за време на одржувањето на [[Летни олимписки игри - 1972|20. Летни олимписки игри]]. Група од 8 Палестинци поврзани со терористичкото движење [[Црниот септември]] влегла во Олимпиското село, при што киднапирале 11 израелски спортисти. Во текот на 18-часовната заложничка драма, во неуспешниот обид на германската полиција да ги ослободи заложниците, биле убиени сите заложници и петмина од грабнувачите. Од останатите грабнувачи, уште двајца биле убиени подоцна, веројатно од [[Мосад]], а единствениот преживеан се верува дека е Џамал Ал-Гашеи кој и денес живее скриен на непозната локација. По овој настан, целата израелска олимписка делегација ги напуштила игрите.
 
Во знак на одмазда, на [[10 септември (настани)|10 септември]] [[Израел]] ги нападна [[Либан]] и [[Сирија]], предизвикувајќи голем број жртви меѓу цивилите.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{commonscat|Munich massacre}}

Прегледник