Разлика помеѓу преработките на „Академија за филмски уметности и науки“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
промена од АФУН во АМПАС
(промена од АФУН во АМПАС)
|msize =
|mcaption =
|abbreviation = АФУНАМПАС (AMPAS)
|motto =
|formation = 11 мај, 1927
[[Податотека:Academy02.jpg|right|thumb|]]
[[Податотека:PickfordCenter01.jpg|right|thumb|]]
'''Академијата за филмски уметности и науки''' или скратено '''АФУНАМПАС''' ({{lang-en|Academy of Motion Picture Arts and Sciences}} или скратено ''AMPAS'') е професионална, хонорарна, организација посветена на напредокот на филмските уметности и научните достигнувања поврзани со [[филм]]от.
 
 
 
 
 

Прегледник