Разлика помеѓу преработките на „Чикаго Булс“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.424 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
[[Податотека:http://azatty.files.wordpress.com/2011/12/chicago-bulls1.jpg]]Чикаго Булс се професионален кошаркарски тим со седиште во Чикаго, Илиноис, кои играат во Централната Дивизија(Источна конференција) во Националната Кошаркарска Асоцијација (НБА). Тимот е основан 1966 година.Своите натпревари ги играат во United Centar. Тимот e познат по династијата во 1990-тите, која освои шест титули во последните осум години со два три-peats. Сите шест титули беа предводени од Мајкл Џордан, Скоти Пипен, и тренерот Фил Џексон. Првите три титули во тимот беа вклучени и Бил Картрајт, Хорас Грант, Џон Паксон и Б-џеј Армстронг, додека другите три титули во тимот беа и Лук Лонгли, Стив Кер, Рон Харпер, Тони Кукоч, и Денис Родман. Биковите во текот на 1995-1996 сезона остварија рекордни 72 натпвревари и се единствениот тим во историјата на НБА кој победил 70+ натпревари во една сезона. Во текот на 1990-тите, Булси помогнаа да се прошири популарноста на НБА низ целиот свет.НБА финалето во 1998, последната титула на Булси беше најгледано НБА финале на сите времиња. Биковите никогаш не изгубиле НБА финале во сите нивни шест финални настапи. Со освоени 6 НБА титули, Булси се трети на листата на тимови со најмногу титули зад Лос Анџелес Лакерс и Бостон Селтикс.
ОД 2012 Чикаго Булс е третата највредна франшиза во НБА според Форбс, која изнесува 600 милиони долари. Булси исто така заработи 59.4 милиони долари во 2011 година што ги прават втора највредна франшиза во НБА.
Мајкл Џордан и Дерик Роуз се единствените играчи на Булс кои ја имаат освоено титулата највреден играч на НБА додека играле за Чикаго Булс.
 
{{Шаблон:НБА}}
 
[[ar:شيكاغو بولز]]
[[bn:শিকাগো বুল্‌স]]
[[be:Чыкага Булз]]
[[be-x-old:Чыкага Булз]]
[[bg:Чикаго Булс]]
[[bs:Chicago Bulls]]
[[ca:Chicago Bulls]]
[[cs:Chicago Bulls]]
[[da:Chicago Bulls]]
[[de:Chicago Bulls]]
[[et:Chicago Bulls]]
[[el:Σικάγο Μπουλς]]
[[es:Chicago Bulls]]
[[eu:Chicago Bulls]]
[[fa:شیکاگو بولز]]
[[fr:Bulls de Chicago]]
[[gl:Chicago Bulls]]
[[ko:시카고 불스]]
[[hy:Չիկագո Բուլս]]
[[hi:शिकागो बुल्स]]
[[hr:Chicago Bulls]]
[[ilo:Chicago Bulls]]
[[id:Chicago Bulls]]
[[is:Chicago Bulls]]
[[it:Chicago Bulls]]
[[he:שיקגו בולס]]
[[ka:ჩიკაგო ბულზი]]
[[sw:Chicago Bulls]]
[[lv:Čikāgas "Bulls"]]
[[lt:Čikagos Bulls]]
[[hu:Chicago Bulls]]
[[ml:ഷിക്കാഗോ ബുൾസ്]]
[[mr:शिकागो बुल्स]]
[[mn:Чикаго Буллз]]
[[nl:Chicago Bulls]]
[[ja:シカゴ・ブルズ]]
[[no:Chicago Bulls]]
[[oc:Chicago Bulls]]
[[pl:Chicago Bulls]]
[[pt:Chicago Bulls]]
[[ro:Chicago Bulls]]
[[ru:Чикаго Буллз]]
[[simple:Chicago Bulls]]
[[sl:Chicago Bulls]]
[[sr:Чикаго булси]]
[[sh:Chicago Bulls]]
[[fi:Chicago Bulls]]
[[sv:Chicago Bulls]]
[[ta:சிகாகோ புல்ஸ்]]
[[th:ชิคาโก บูลส์]]
[[tr:Chicago Bulls]]
[[uk:Чикаго Буллз]]
[[vls:Chicago Bulls]]
[[yo:Chicago Bulls]]
[[bat-smg:Chicago "Bulls"]]
[[zh:芝加哥公牛]]

Прегледник