Разлика помеѓу преработките на „Страдањата на младиот Вертер“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:Goethe 1774.JPG|350px|right|thumb|Првото издание од 1774 година]]
'''Страдањата на младиот Вертер''' ( на германски: ''Die Leiden des jungen Werthers'') се смета за [[автобиографија|автобиографски]] [[роман]] на [[Гете]], првпат печатен во [[1774]] година.
 
== Инспирација ==
Ова дело има своја подлога од животот на [[Гете]]. Во [[1772]] година тој се пресеилил во [[Вецлар]], каде работел како писар, и требало по желба на татка си да се оддаде на [[право|правничката]] кариера. Во романот[[роман]]от ја опишал кралската[[крал]]ската судска[[суд]]ска [[институција]] во која работел. Таму тој се запознал со двајцата секретари Кестнер и Јерусалем. Меѓу нив се случила историјата што послужила како основа за делото.
 
Кестнер тајно се верил со 15 годишната Лота, која [[Гете]] ја запознал и се вљубил во неа. Но кога дознал дека е вереница на пријателот, се обидел да ги контролира своите чувства, и тие продолжиле да другаруваат, иако Кестнер и Лота забележале што се случува во душата на поетот. Во моментот кога Славе[[Гете]] веќе не бил во состојба да се бори со себе, заминал од [[Вецлар]], оставајќи му трогателно [[писмо]] на својот пријател. Се вратил во [[Франкфурт]], и додека се обидувал на своите впечатоци да им даде уметничка форма, добива вест за самоубиството[[самоубиство]]то на Јерусалем. Сето ова послужило како тема на познатиот [[роман]].
 
== Кратка содржина ==
 
== За романот ==
Младиот Вертер во книжевноста[[книжевност]]а е првиот поголем претставник на сфаќањето на светот[[свет]]от што се нарекува „светска тага“, и кое во почетокот на [[19 век]] завладеало во [[Европа]]. Вертер е прототип на оние јунаци кои ја прекриле [[Европа]], дури до [[Русија]], со таен печат на челото, со своите несфатливи страдања, потресувајќи ги чувствителните женски срца. Вертер е возбудлив, чувствителен, фантазер. Тој е личност која стои на граница од нашето време и епохата во која владееле [[традиција]]та и авторитетот[[авторитет]]от.
 
Романот[[Роман]]от го читала цела [[Европа]]. Луѓето[[Луѓе]]то се облекувале во неговиот костум, гробот[[гроб]]от на Јерусалем го посетувале со сентименталности.
 
Романот[[Роман]]от е пишуван во форма на [[писма]], омилената форма на сентименталните поети. Вертер е најкарактеристичниот производ на периодот [[Sturm und Drang]], кој завршува со најголемото дело на [[Гете]], „Фауст“„[[Фауст]]“.
 
==Наводи==

Прегледник