Разлика помеѓу преработките на „Страдањата на младиот Вертер“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.2) (Робот: Додава gl:As mágoas do mozo Werther)
с
Романот го читала цела Европа. Луѓето се облекувале во неговиот костум, гробот на Јерусалем го посетувале со сентименталности.
 
Романот е пишуван во форма на дневникписма, омилената форма на сентименталните поети. Вертер е најкарактеристичниот производ на периодот [[Sturm und Drang]], кој завршува со најголемото дело на Гете, „Фауст“.
 
==Наводи==
'''има греска во текстот, овој роман не е напишан во вид на дневник, туку во вид на писма'''==Наводи==
{{наводи}}
 

Прегледник