Разлика помеѓу преработките на „Наим Фрашери“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 25 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Infobox writer | name = Наим Фрашери<br>Naim Frashëri | image = Naim Frasheri.jpg|thumb|left | alt = Портрет на Н...)
 
}}
 
'''Наим Фрашери''' ([[албански]]: ''Naim Frashëri'', 25 мај 1846 &ndash; 20 октомври 1900) бил [[Албанија|албански]] поет, писател и преведувач. Тој е еден од најпознатите поети и писатели од Албанија и еден од најзначајните ликови во [[Албанската преродба]]. Тој се смета за национален поет на Албанија.<ref>{{cite book|last=Cornis-Pope|first=Marcel|title=History of the literary cultures of East-Central Europe: junctures and disjunctures in the 19th and 20th centuries|publisher=John Benjamins Publishing Company|year=2004|series=History of the Literary Cultures of East-central Europe|volume=2|pages=291|isbn=90-272-3453-1|url=http://books.google.com/books?id=5pAwqsSyTlsC&pg=PA291&dq=national+poet+naim+frasheri&ei=tAHbS8XLIpq0zQTL17WcCQ&hl=en&cd=2#v=onepage&q&f=false}}</ref> Покрај Наим, и неговите браќа [[Сами Фрашери|Сами]] и [[Абдил Фрашери]] се значајни ликови во албанската преродба.
 
==Творештво==

Прегледник