Разлика помеѓу преработките на „Книжевност“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 20 бајти ,  пред 7 години
=== Поезија ===
[[Поезија|Песна]] е композиција обично напишана во [[стих]]. Песните се потпираат на сликовитост, прецизен избор на зборови, и [[метафора]]. Формата се мери во нагласоци или во ритам на слогови со различна должина, и тие може но не мора да користат рима.
 
=== Сонет ===
 
=== Драма ===

Прегледник