Прејди на содржината

Ихтис: Разлика помеѓу преработките

Одземени 4 бајти ,  пред 10 години
с
r2.7.3) (Робот: Додава no:Ichthys; козметички промени
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.2+) (Робот: Менува pt:Ichtys)
с (r2.7.3) (Робот: Додава no:Ichthys; козметички промени)
Во историјата сѐ уште не е познато дали христијаните биле први кои се служеле со овој знак за распознавање. Овој симбол се поврзува со [[Афродита]], [[Атаргатис]], [[Дагон]], [[Ефес]], [[Изида]], [[Делфин]], и [[Пелагија]].<ref>{{цитирана веб страница |url=http://www.religioustolerance.org/chr_symb.htm |title=Fish (ichthus), cross, and crucifix |accessdate=2009-04-27 |publisher=religioustolerance.org}}</ref>. Барбара Вокер, во нејзината книга ''The Woman's Dictionary of Symbols and Sacred Objects'', пишува дека ихтисот бил син на морето на божицата Атаргатис и дека се користел како симбол на сексуалноста и плодноста.
 
Сепак, за прв пат овој симбол се појавил како графит во [[катакомба|катакомбата]]та на [[Папа Каликст I]] во [[Рим]], а подоцна и на христијанските [[мозаик|мозаици]] во христијанските храмови. Рибата се споменува и дала симболичко значење неколку пати во евангелијата. Неколку од Исусовите ученици биле рибари.
 
== Наводи ==
[[nl:Ichthus (symbool)]]
[[ja:イクトゥス]]
[[no:Ichthys]]
[[pl:Ichthys]]
[[pt:Ichtys]]