Разлика помеѓу преработките на „Хуан Карлос I“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.2) (Бот Додава: az:I Xuan Karlos)
'''Хуан Карлос I''' e [[Листа на шпански кралеви|крал на Шпанија]] од [[1975]] година. Тој е роден во прогонство, а престолот го наследил од дедо си [[Алфонсо XIII од Шпанија]]. Татко му, дон Карлос се откажал од тронот во негова корист.
 
Хуан Карлос е роден во [[Рим]], [[Италија]] на [[5 јануари]] [[1938]] година, во време кога неговото семејство било прогонето од [[ФрансискоФранциско Франко]]. Во [[1948]] година генералот Франко го повикал Дон Хуан да го премести Хуан Карос во [[Шпанија]] и да го “''воспита''“ како иден крал на Шпанија. Истата година тој за прв пат стапнал на шпанска територија. [[Шпанија]] била објавена за [[кралство]], а Хуан Карлос за престолонаследник. Пред смртта на Франко, голем дел од населението Карлос не го гледаат како иден лидер на државата. Франкистите го нарекувале “принцот идиот“ и се колнеле дека нема да дозволат тој да се качи на тронот.
Како и да е, Хуан Карлос на [[22 ноември]] [[1975]] година станал [[Листа на шпански кралеви|крал на Шпанија]]. Според новиот устав од [[1978]] година, кралот на Шпанија добил многу поголеми должности односно власт за разлика од другите монархии во [[Европа]]. Тој станал главен командант на вооружените сили и има големо влијание во политичкиот живот на Шпанија. По објавувањето му за крал, тој обеќал дека Шпанија ќе ја изгради под демократски услови и како таков ќе биде крал на сите нации во Шпанија.

Прегледник