Разлика помеѓу преработките на „Хелсингланд“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
== Географија ==
Теренот е претежно планински и карпест, и се спушта кон брегот. Највисокото место на северот е 530 м, а на југот е 600 м. Покраината е мошне шумовита (околу 85%), па затоа шумарството била главна стопанска гранка во историјата. Со исклучок на некои крајречни подрачја како она на реката [[Јуснан]], почвата е неплодна и сиромапнасиромашна. Големи делови се карпести и калливи, и сосем непогодни за земјоделски активности.
 
Дел од подрачјето што се граничи со [[Ботниски Залив|Ботнискиот Залив]] (наречено „[[Висок Брег]]“) е прогласено за [[светско наследство]] на [[УНЕСКО]], како пример за [[изостазија]] или постглацијално издигање. Теренот и денес се издига по 1 см годишно.

Прегледник