Цунами: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 19 бајти ,  пред 9 години
[непроверена преработка][непроверена преработка]
== Настани ==
 
Повеќето цунами сеdusooo moja edna siсе случуваат во [[Тихи Океан|Тихиот Океан]], но најсмртоносното цунами во историјата на човештвото се случило во [[Индиски Океан|индискиот океан]] во близина на [[Индонезија]], на [[26 декември]], [[2004]] при што починале околу 300.000 луѓе.
 
* [[1605]], [[Јапонија]], 512 000 жртви.
Анонимен корисник

Прегледник