Разлика помеѓу преработките на „Алфа Кентаур“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 54 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Starbox begin
| name = Алфа Кентаури A<ref name="simbad_a">
{{цмс
{{cite web
| title=LHS 50 -- HighЅвезда proper-motionсо Starголемо сопствено движење
| url=http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=*%20alf%20Cen%20A
| publisher=[[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]
| accessdate=20 април 2011 г.
}}</ref>/B<ref name="simbad_b">
{{цмс
{{cite web
| title=LHS 51 -- HighЅвезда proper-motionсо Starголемо сопствено движење
| url=http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=*%20alf%20Cen%20B
| publisher=[[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]
| accessdate=20 април 2011 г.
}}</ref>
}}
}}
{{Starbox visbin
| name = AlphaАлфа CentauriКентаури B
| period = 79,24
| axis = 17,59
== Опис ==
[[Податотека:Alpha Centauri relative sizes mk.svg|мини|лево|350п|Големината и бојата на ѕвездите од тројниот систем на Алфа Кентаури во однос на [[Сонце]]то]]
Набљудувана со голо око како еден објект, Алфа Кентаури, означена како Алфа Кентаури АA/БB (''α Cen A/B''), всушност e бинарен ѕвезден систем составен од поединечните ѕвезди наречени Алфа Кентаури А (''α Cen А''), со 110% од [[маса]]та и 151,9% од [[луминозностсјајност]]а на нашето [[Сонце]], и Алфа Кентаури БB (''α Cen B''), со 90,7% од [[маса]]та и 50,0% од [[луминозност]]асјајноста на Сонцето. Всушност, Алфа Кентаури е троен систем, чиј член е и [[Проксима Кентаури]], најблиската ѕвезда до [[Сонце]]то.
 
Нивната просечна оддалеченост од Сонцето изнесува 1,34 [[парсек]] или 4,37 [[светлосна година|светлосни години]]<ref>

Прегледник