Разлика помеѓу преработките на „Тимар“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 4 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
'''Тимар''' претставува имот со приход до 19.999 [[акче|акчиња]] (османлиски сребрени пари). Турските паши на своите офицери со царски [[берат]]и им давале на управување тимари на определени места. Управителите на тимарите, [[тимарион]]и, имале право да ги собираат сите даноци од доделеното земјиште задржувајќи за себе одреден дел. Со приходите од тимарите, тимарионите заработувале за својата издршка, вклучително и трошоците за своето вооружување. Тимарионот бил должен да учествува во воените походи на турската армија со вооружени коњаници, по еден на секои 3.000 акчиња приход на својот тимар. За посебни заслуги, процентот кој го земал тимарионот од вкупните приходи можел и да се зголеми.
 
Доколку приходите од тимарот биле од 2019.000999 до 100.000 акчињаакчи, тимарот се нарекувал [[зиамет]], а доколу приходот надминувал 100.000 акчиња се нарекувал [[хас]].<ref>{{cite book|last=Özoğlu|first=Hakan|title=Kurdish notables and the Ottoman state: evolving identities, competing loyalties, and shifting boundaries|url=http://books.google.com/books?id=CttLWEaTrJUC&pg=PA52|year=2004|publisher=SUNY Press|isbn=978-0-7914-5993-5|pages=52–}}</ref>
 
== Тимарски систем ==

Прегледник